Okunma

Mac’i En Çok Hangi Ülke Kullanıyor?


25 Ocak 2014 Cumartesi 12:00
Mac’i En Çok Hangi Ülke Kullanıyor?

Geçtiğimiz gün ilk Mac‘in 30 yıl önce satılmasının yıl dönümü olması sebebi ile Global Web Index, Apple ile ilgili bir araştırma yaptı. İlk Mac’in satılmasından 30 yıl sonrasına yani bugüne bakacak olursak karşımıza oldukça farklı sonuçlar çıkıyor.

Küresel seviyede internet kullanıcılarının yalnızca %4‘ü sahip oldukları yada kullandıkları bilgisayarların Mac olduğunu söyledi. Windows 7 kullanıcıları ise %49‘luk bir oranla bu alanda tahtı elden bırakmıyor.

En çok Avustralya Mac kullanıyor

Daha yerel bir seviyede incelendiğinde ise Mac’ler %12‘lik bir oranla en çok Avustralya‘da kullanılıyor. Hemen akabinde ise Amerika %11‘lik oranı ile en çok Mac kullanan ülkeler arasında bulunuyor. Kanada, Singapur ve İsveç ise %10‘luk Mac kullanma oranı ile listeyi dolduruyor.

Türkiye’de Mac kullanıcısı çok az

Ülkemizde ise Mac kullanım oranı sadece %3‘te kalıyor. Ancak bu oranın Apple Store‘un açılmasından sonra artacağını tahmin ediyoruz. Listenin sonlarına baktığımızda ise Mac kullanma oranları ortaya çıkan diğer internet piyasası sebebi ile gittikçe azalıyor.

Mac kullanıcısının bu kadar az olmasının sebebi, bu cihazların günlük kullanımdan çok endüstriyel alanda kullanılması olarak gösterilebilir. Tabii Mac fiyatlarının kullanım oranın az olmasında en büyük etken olduğunu söylemeye gerek yok.

:: Mac mi yoksa Windows mu kullanıyorsunuz?

yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

52 yorum - “Mac’i En Çok Hangi Ülke Kullanıyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Evrendeki en gelişmiş işletim sistemi Windows dur. Mac OS , Chrome OS , Linux de yapılan her şey Windows da yapı***** Windows da yapılan her şey diğer işletim sistemlerinde yapılamaz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Linux diyorum başka bir şey demiyorum.

" Mac’i En Çok Hangi Ülke Kullanıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mac’i En Çok Hangi Ülke Kullanıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac’i En Çok Hangi Ülke Kullanıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "