macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler


22 Haziran 2020 Pazartesi 21:32

Teknoloji dünyasında merala beklenen WWDC 2020, Türkiye saati ile 20.00’dan itibaren başladı. Apple’ın birçok yenilik duyurduğu etkinlikte dikkat çeken noktalardan biri de macOS Big Sur 11.0 özellikleri oldu. iOS 14’ün duyurulmasıyla birlikte duyurulan yeni sürüm macOS, birçok yeniliği içinde barındırıyor.

Big Sur olarak isimlendirilen yeni macOS sürümü, beraberinde ARM işlemcili cihazlara da destek getirecek. Bilindiği üzere Apple, Mac cihazlarında ARM işlemcileri kullanmak için çalışmalarına devam ediyor. Bunun en somut örneği de yeni sürümün ARM desteği oldu.

macOS Big Sur 11.0 özellikleri

Merakla beklenen WWDC 2020, nihayet başladı. Bilgisayar dünyasında ses getiren cihazları üreten Apple, son olarak macOS Catalina 10.15 sürümünü duyurmuştu. Bu sürümden farklı olarak öne çıkan ilk özellik, ARM işlemci desteği oldu. Apple bu destekle birlikte gelecekteki modelleri için büyük değişiklikler planlıyor. Bu değişiklikler sayesinde cihazların işlemci kısmında farklılıklar baş gösterecek. Bu desteğin, uygulama geliştiricilere büyük destek sağlayabileceği belirtiliyor. Ayrıca donanım kısmında da kullanıcıları memnun edecek geliştirmelerin yapılacağı belirtiliyor.

Öncelikle işletim sistemi incelendiğinde yapılan tasarım değişiklikleri göze çarpıyor. Artık ikonlar oval köşelere sahip olacak. Ayrıca ayarlar kısmında da oval sekmeler kullanıcılara yardımcı olacak. Kullanılan uygulamalarda da oval tasarımlara rastlamak mümkün olacak. Öte yandan uygulamalar, sistemin sahip olduğu renklere bürünecek.mac os bg sur 11.0

Mesajlar daha renkli olacak

macOS Big Sur 11.0 özellikleri arasında dikkat çeken bir diğer yenilik ise Mesajlar için yapılacak. Mesajlar uygulaması daha çok kişiselleştirebilir halde mesajların gönderilmesini sağlayacak. Gruplarda yapılan konuşmalar daha kolay takip edilebilecek. Grup mesajında başa isim yazarak, mesajı tek bir kişiye yönlendirebilmek mümkün olacak.  Yeni fotoğraf seçici, GIF ve video paylaşım seçenekleri uygulamada yer alacak.

Sık konuşulan kişiler mesaj arşivinde başa tutturulabilecek. Arama özelliğiyle de mesaj aramalarda kolaylık sağlanacak. Öte yandan gönderilen mesajlarda efektler uygulanabilecek. Memojiler de daha fazla kişiselleştirilebilir özellikleriyle kullanımda olacak.

mac os big sur 11.0 özellikleri

iOS cihazlarda yer alan Denetim Merkezi, macOS Big Sur 11.0 özellikleri içinde de yer alacak. Bu kısımdan sistem ayarlarına, tercihlerine, uyku ve kapatma modlarına ulaşmak daha kolay olacak. Ayrıca ayarlar kısmında da menüler, iOS cihazlarda olduğu gibi kategori düzenine sahip olacak. Buradaki seçenekler kısayollara taşınabilecek. Bildirimleri de buradan görüntülemek mümkün olacak.

iPad uygulamalarının Mac’te çalışmasını sağlayan Mac Catayst sayesinde News, Borsa ve Sesli Notlar, kullanıcılar tarafından kullanılır hale gelmişti. Bu tarafta çalışmaların daha sağlıklı olabilmesi için iyileştirilmeler yapıldı.

Safari artık daha kullanışlı

macOS Big Sur 11.0 ile Safari’de tek tıkla çevirilen sayfalar kullanıcıların karşısına çıkacak. Uzun zamandır Chrome’da yer alan özelliği şimdi kullanıcılarla buluşturan macOS Big Sur 11.0, yapay zeka sayesinde 7 dil arasında çeviri yapacak. Çerez engelleme ve gizli mod sayesinde daha gizli gezinme deneyimi sunulacak. Erişilen sitelere ait de bir gizlik raporu hazırlanacak. Bu raporda ziyaret edilen siteye ait bilgiler yer alacak.

Ayrıca Safari, tasarımda yapılan değişiklikle birlikte daha fazla kişiselleştirilebilir hale geldi. Safari ana sayfada, kullanıcılar özel kısayollar hazırlayabilecek ve eklentiler kurabilecek. Bu eklentilerle birlikte JavaScript motoru için de geliştirmeler yapıldı. Duyuruda, macOS üzerinde Safari’nin Chrome’dan yüzde 50 daha hızlı sayfa yükleme süresine sahip olduğu belirtildi.

mac os big sur 11.0 özellikleri

Apple Haritalar baştan tasarlandı

Yeni sürümde baştan geliştirilmiş olan bir harita deneyimi kullanıcılara sunulacak. Yerel rehberlerden alınan bilgilere göre birçok yere ait bilgi, Apple Haritalar üzerinden erişilebilecek. İstenilen yere Mac üzerinde yol tarifi belirlenip iPhone ya da Apple Watch cihazlara göndermek mümkün olacak.

Artık uygulama indirirken uygulamalara ait önemli detaylar incelenebilecek. Bir paket yiyeceğin besin değerleri tablosundan alınan ilhamla, bir uygulamaya ait gizlilik bilgileri kullanıcılara sunulacak.

mac os big sur 11.0 özellikleri

macOS Big Sur ne zaman çıkacak?

Yeni sürümün geliştiricilere yönelik sürümü bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak. Gelecek ay da halka açık beta kullanıcılara sunulacak. Ücretsiz olarak sürüme geçiş de sonbaharda kullanıcıların cihazlarına ulaşmaya başlayacak.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Adamlar çok iyi yapmış ya helal olsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Arayüzü çok güzel ama tek kötü yanı uygulama ikonlarının minimalistten çok daha eskiden kullanılan ayrıntılı ikonlara benzemiş. Hele ki Rehber beni kahretti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Bence çok fazla yenilik olmuş, ben çok beğendim. Özellikle bundan sonra Chrome yerine Safari kullanmayı düşünüyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Sen hala nasip olur da chrome kullanırsın 😀 ey dost safari candır can.. Chrome gibi bilgisayarı çöp eden Bi yazılım olamaz

" macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik