Okunma

Mac’te Pencere Karmaşasına Son!


02 Ağustos 2014 Cumartesi 11:00
Mac’te Pencere Karmaşasına Son!

OS X işletim sisteminin en vazgeçilmez yanlarından birisi de masaüstü karmaşasının önüne geçen özelliklerle donatılmış olmasıdır. Mac kullanıcılarının açık uygulamalar ve pencereler arasında kaybolmaması için sunulan Mission Control, Spaces, App Switcher özelliklerine bazı klavye kısayolları da eşlik eder. 

14-08/02/10524220_10152561027566118_92974044_n.jpg

Tek seferde tüm pencereleri kapatın

Bunlardan en işlevsel olanlarından biri, açık Finder ya da uygulama pencerelerini tek hamlede kapatılmasına yarayan “Command + Option + W” tuş kombinasyonudur. Bu kombinasyon sayesinde Mac‘te açık olan ve masaüstünü kaplayan onlarca pencereden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu işlevsel kısayol aktif uygulamanın tüm pencerelerinin en kısa yoldan kapatılmasını sağlar. Böylece, çok sayıda açık pencereden tek hamlede kurtulabilirsiniz.

Finder’da gizli seçenek

Tüm pencereleri kapatma işlemini “Command + Option + W” tuş kombinasyonu yerine alternatif bir yöntem ile gerçekleştirmek de mümkün. Bunun için Finder’ın File (Dosya) menüsünü kullanmamız gerekiyor. Menüde yer alan “Close” (Kapat) seçeneğini “Close All” (Tümünü Kapat) şekline dönüştürmek için yapılması gereken işlem ise çok basit. Bu seçeneği seçmeden önce “Option” tuşuna basılı tutmak. Bu şekilde menüye girildiğine “Kapat” seçeğinin “Tümünü Kapat” olarak değiştiğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak aktif uygulamanın açık tüm pencerelerini kısa yoldan kapatabilirsiniz.

:: OS X işletim sisteminin en beğendiğiniz yanları neler?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Mac’te Pencere Karmaşasına Son!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İnsanları baştan çıkarmayın MAC aldırtmayın 😀 durduk yere cebimizden olmayalım 😀 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ayrıca Finder menüsünde Go sekmesi altında , Alt tuşuna basılı tutarak Library klasörüne gidebilirsiniz.

" Mac’te Pencere Karmaşasına Son! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mac’te Pencere Karmaşasına Son! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac’te Pencere Karmaşasına Son! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "