Okunma

Mafia II


21 Temmuz 2009 Salı 06:51
Mafia II

Yıllardır beklenen ve 2007 yılında resmi olarak duyurulan Mafia II, 2010 yılında raflarda olacak. Önceden belirlenmiş bir son içermeyen ve ilk aşamalardan itibaren bile bir kısıtlama getirmeyen oyun yaklaşık 250 km² alanı kaplıyor. Her anı bir öncekinde verdiğiniz kararların etkilediği de buna eklenince, eşsiz bir macera kaçınılmaz oluyor.

Hikayenin geçtiği Empire City oluşturulurken New York ve San Francisco şehirlerinden esinlenilmiş. Doğal olarak dönemin meşhur silahları da unutulmamış: Colt 1911 ve Thompson M1928‘in gözde olduğu cephaneliklerde MP40, Grease Gun ve MG42 de her daim elimizin altında olacak.

Al Capon‘un meşhur, “Bir silah nezaketten daha etkilidir” sözü oyun boyunca girdiğiniz her diyalogta kendini hatırlatacak. İki aksiyon butonu sizi her an bir seçime itecek; ya medeni bir şekilde davranacak ya da saldırgan olacaksınız. Doğru ve yanlışlar da tamamiyle sizin tavırlarınızla şekillenecek. Vicdanınızı rahatlatma ihtiyacı duyarsanız, kiliselerdeki günah çıkarma ayinlerine katılmanız yeterli.

Oyundaki kahramanımız Vito Scaletta tahmin edilebileceği gibi Sicilyalı ve bir suç örgütüne girer. Akabinde orduya yazılıp İkinci Dünya Savaşı’na katılan Vito’nun aslında tek amacı, öncesinde başarısız olduğu bir soygundan dolayı tutuklanma ihtimalini ortadan kaldırmaktır.

Savaştan dönüp eski dostu Joe Barbaro ile suç dünyasına hızlı bir giriş yapan Vito, kısa bir sure sonra üç büyük aile (Falconi, Vinci ve Clemente) ile yerine göre savaşmak ya da onlarla birlikte hareket etmek, zaman zaman da hepsinden uzak durmak zorunda kalır.

Yapımdaki sinematik görüntülerin tamamı oyun dünyasındaki akışın paralelinde ve gerçek zamanlı oluşturulacağı için, yapımdan alınan keyfin katlanacağı yadsınamaz. Süresinin de iki saati aşkın olacağını not düşelim ki, bu her oturumda bir film izlemeye eşdeğer.

Oyunun ilk sürümü daha romantik bir havada ilerlerken, bu sürüm çok daha gerçekçi ve karanlık olacak. Yayınlanan görüntülerde Vito’nun hayati fonksiyonlarını darbe aldıkça ekranın kırmızıya dönmesinden takip edebiliyoruz. Karakterimizle ilgili tüm bilgileri görebileceğimiz bir HUD ekranı da yapımda yer alacak (Yayınlanan videolarda görünmüyor ama geliştiriciler bunun son sürümde eklenebileceğini açıkladı).

:: En sevdiğiniz mafya temalı oyun hangisi?

Yazan: Murat Karabulut
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mafia II konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mafia II ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mafia II ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "