Okunma

Marketplace Hacklendi!


03 Ocak 2011 Pazartesi 16:31
Marketplace Hacklendi!

Windows Phone 7 ile mobil dünyada çok daha sağlam bir konuma ulaşabilmeyi amaçlayan Microsoft’un başı bu kez de Marketplace ile derde girdi. Aynı zamanda Windows Phone 7 için de yazılım geliştiren bir grup hacker, kırılmış Windows Phone 7’li işletim sistemine sahip olan cihazlara tüm uygulamaları ücretsiz olarak indirebilme olanağı tanıyor. (Windows Phone 7 Kırıldı!)


(En İyi Windows Phone 7 Uygulamaları)

FreeMarketplace

Marketplace üzerinden öncelikle bilgisayara indirilen yazılımlar, cracklenmiş olarak Windows Phone 7’li cihazlara XAP yükleyicisi vasıtasıyla gönderiliyor. FreeMarketplace adı verilen özel bir yazılım kullanan geliştiriciler, uygulamaların güvenlik sertifikasını da yine aynı yazılım ile aşabiliyor.

Şu ana kadar Microsoft cephesi konu hakkındaki suskunluğunu koruyor. Ancak bundan daha da önemlisi bu açığı keşfeden geliştiricilerin, Microsoft’un bu açık konusunda bilinçli olduğunu iddia etmesi olmuş.

Çözümü Geliştiriciler Üretti

İçerisinde 5000’in üzerinde mobil oyun ve uygulamanın yer aldığı Marketplace geliştiricilerin güvenini sarsmış olsa da çözüm yine Marketplace üzerinde uygulamalarını pazarlayan geliştiricilerden geldi.

Açılışta Güvenlik Sorgulaması

Geliştiriciler, FreeMarketplace isimli yazılımın, güvenlik sertifikası kontrolünün yalnızca uygulama indirilirken yapılması açığından faydalandığını tespit etmiş. Bu doğrultuda üçüncü şahıs yazılımların açılışına “WMAppPRHeader.xml” isimli dosyanın kontrolü eklenmeye başlanmış.

Böylece Microsoft resmi bir güvenli yaması hazırlayana kadar geliştiriciler şimdilik önlem almış oldu. Bakalım ilerleyen günlerde Marketplace üzerinde nasıl bir değişiklik göreceğiz.

 

:: Marketplace’deki bu sorun üçüncü şahıs yazılım geliştiricileri Windows Phone 7’den uzaklaştırır mı?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Marketplace Hacklendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Marketplace Hacklendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Marketplace Hacklendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "