Mars aracı gezgin Curiosty’den selfie var!


22 Mart 2020 Pazar 12:30
Mars aracı gezgin Curiosty’den selfie var!

Misyonu, Mars gezegeninin milyarlarca yıl önce mikrobiyal yaşamı destekleyip desteklemediğini incelemek olan NASA‘nın Curiosty adlı Mars gezgini kısa bir süre önce bir rekor kırdı ve bunu selfie ile belgeledi. Bir tepenin üzerinde bulunan geniş kaya tabakası Greenheugh Pediment’in tepesine çıkan gezgin, tırmandığı en dik arazi için bir fotoğraf aldı.

Curiosty’den selfie

Mars aracı gezgin Curiosty, kendi rekorunu kırdı

86 adet fotoğrafı, panorama şeklinde yerden 3,4 metre yükseklikten çekerek 60 derecelik selfie ile şovunu yapan Curiosity’nin bulunduğu yer de gözlerden kaçmıyor. Gezginin önünde sondaj yaptığı delik dikkat çekerken fotoğrafta toprak veya alüvyon gibi zemin de gözlemlenebiliyor. Tepeye tırmanmadan önce çalışmalar yapan gezgin keşif aracı etrafı ölçeklendirebilmek için 3 tur attı. Mars’ta 2696 gün geçiren araç, 6 Mart 2020’de, 2016 yılındaki 32 derece eğim rekorunu bir derece fark ile kaçırdı.

Bir fotoğraf için birden fazla görüntü gerekiyor

Curiosty. rekorunu kırdı

Tırmanıştan önce, Curiosity, robotik kolu olarak bilinen selfie çubuğu ile kısa bir film kaydetmek için üstünde bulunan siyah beyaz navigasyon kameralarını kullandı. Gezgin keşif aracı, robotik kolun sonunda bulunan Mars Hand Lens Camera veya MAHLI kullanıyor. Bu kamera, bir alana daha yakından bakmak için kum taneleri ve kaya dokularının yakından bir görünümünü sağlar. Her MAHLI görüntüsü yalnızca küçük bir alanı kapladığından, gezgini ve çevresini tamamen yakalamak için birçok görüntü gerektiriyor.

Bu video Curiosity Mars gezgininin robotik kolu selfie çekerken nasıl hareket ettiğini gösteriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Mars aracı gezgin Curiosty’den selfie var!”

 1. Anonim dedi ki:

  adam zaten trol. buna cevap verende ayrı bir salak 🙂

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  bu yazan cahil gibi. insanlar oldukça bu dünya düzelmez, bunların beyni kör

  1. Mümin dedi ki:

   Zir cahil sensin oku araştır sana söylenen herşeye inanma kafanı gördüğün kumdan bi zahmet cikar

  2. Anonim dedi ki:

   Sen çok zekisin

 3. Mümin dedi ki:

  He he yedik bizde siz hala,masanın yalanlarına inanmaya devam edin dunya nin bırakın sınırlarını geçmeyi adamlar marsa,uzay raci göndermiş bile 3 bin güne yakın oradaymış arkadaşlar uyanın bu haberlerin hepsi yalan haber Allah kurân’ da dunya nin sınırlarını geçemezsiniz o güç size verilmemiştir diyor bunların yalan haberlerine inanmayın araştırın uyudugunuz uykunuzdan uyanınız artık.
  Editör bu yorumumu yayınlayınız lütfen hakkımı helal etmem size yoksa.

  1. Anonim dedi ki:

   Bikere de dini karıştırmayın ya. Din bile sizin kadar karışmıyor işlere.

  2. Anonim dedi ki:

   Dünya düz diyen gibi bir kanıtlama yapsanız sizde?.

  3. Penzer dedi ki:

   Dünya düz diyenin sonunu gördünüz daha fazla zorlamayın bence. Sizden önceki jenerasyonunuzda telefon kullanmıyordu, şimdi telefon elinizden düşmüyor. Zorlamayın

  4. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Seni baya keklemişler dostum

" Mars aracı gezgin Curiosty’den selfie var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars aracı gezgin Curiosty’den selfie var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars aracı gezgin Curiosty’den selfie var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "