Okunma

Mars, Dünya Gibiydi!


06 Kasım 2015 Cuma 12:11
Mars, Dünya Gibiydi!

NASA’nın Uzay ve gezegenler ile ilgili çalışmalarının sonuçlarına, her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor.

Son elde edilen bilgilere göre ise Mars, önceki dönemlerinde tıpkı Dünya gibi bir yaşam alanına sahipti. Ancak bir Güneş Fırtınası sebebiyle, şimdiki kısır haline dönüştü!

Mars, Dünya gibiydi!

NASA’nın MAVEN yani Atmosfer ve Uçuş Evrimi Görevi kapsamında, Mars yüzeyinde devam ettirilen araştırmaların sonucuna bir yenisi daha eklendi. Yapılan açıklamalara göre ise; günümüzden milyarlarca yıl öncesinde Mars, tıpkı içinde bulunduğumuz Dünya’nın sahip olduğu yaşamsal özelliklere sahipti.

Ancak bir Bebek Yıldız‘ın oluşturduğu düşünülen Güneş Fırtınası sonucunda Mars, atmosferinin %99’luk kısmını kaybetti ve günümüzdeki kısır haline büründü.

15-11/06/mars.jpg

MAVEN görev yöneticisi David Brain, yaptığı açıklama ile bu güneş fırtınasının Bebek Yıldızlar tarafından geldiğini düşündüklerini, zira yaşamının ilk evrelerinde olan yıldızların, çok daha yüksek ihtimal bu derecede yıkıcı güneş fırtınaları oluşturabilme ihtimalini bildiklerini açıkladı.

Mars ile ilgili çalışmaların son sürat devam etmesi, beraberinde Mars’ın geçmişi ile ilgili, dahası Dünya’nın olası geleceği ile ilgili de bilgi ve tahminler yapılmasına olanak sağlamaya devam edeceğe benziyor.

:: Mars ile ilgili, geçmişinde Dünya ile aynı koşulları barındırması bilgisi ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Mars, Dünya Gibiydi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu güneş fırtınası ok gibi tek bir noktayami gidiyor marsın atmosferini hiç eden fırtina dünyanınkini niye yoketmedi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan mars az mi su buldular sende

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar nelerle ugrasiyor biz nelerle vallahi bizim siyasetcileri gorunce utaniyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Benim anlamadigim bubfirtina dunyayi nasil etkilememis.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu gidişle marlı çıkacağiz galiba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hawking'e göre 2100 yılın da uzayda koloniler kurulabilecek

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında da Dünya da hayat sonlanıp başka güneş sistemi gezegeninde hayat başlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  mars'a mı taşınsak napsak…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  görünen ise dünyanın marsa benzeyeceği. doğamız ne kadar çok katledilirse marsa gitmemize gerek kalmadan marstaymış gibi yaşamaya başlarız

 10. SDN Okuru dedi ki:

  imkanı olabilir ama şu saçma şeyi duydupumda hayattan soğudum:rusya marsa yaprak götürüp oksijen üretip orda dünyalıların yaşamınbaşlatılacak

 11. SDN Okuru dedi ki:

  marsta kesin altın veya daha değerli maden buldular, bu diğer ülkelerin ekonomilerini çökertir, yeni dünya savaşı yada gezegen savaşları kapıda:)

 12. SDN Okuru dedi ki:

  marsa önce azılı zenginler sonra azılı suçlular gidecek. ABD marsı işgal edecek. Mars anayasasını kendi çıkarları doğrultusunda yapacak. İyi haber azılı suçluları burada yapılacak tesislerde kobay olarak kullanmayı planlıyo olmaları. Ayrıca dünya için riskli deneyleride burada yapacaklar. Yer altı kaynakları ABD ekonomisini düze çıkartacağı kesin. Tahmin edilenin aksine mars da zenginler mal mülk edinmeyecek.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bu eskiden beri bilinen bişey yoksa bunlar ısıtıp ısıtıp önümüzemi koyuyor genç arkadaşlar bilmez ama eskiden beri mars gibi olçak denir dünya şimdi bu açıklama geliyor zamanında 2000 lerde uzaylı bulundu denip manşet atıkları yıllara döndük

 14. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman marsı eski haline döndürüler.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yıldızlar arasında filmine dönüş apıyoruz sanki 😀

" Mars, Dünya Gibiydi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars, Dünya Gibiydi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars, Dünya Gibiydi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "