Mars helikopteri Ingenuity’e sürpriz görev


01 Mayıs 2021 Cumartesi 00:08
ABONE OL
Mars helikopteri Ingenuity’e sürpriz görev

NASA’nın öncü Mars helikopteri beklentileri o kadar aştı ki ajans ona ikinci bir görev verdi. Kızıl Gezegen’de güçlü ve kontrollü uçuşun mümkün olduğunu kanıtlayan Ingenuity‘nin şimdiki görevi Perseverance gezgininin önünde keşif yapmak. Perseverance, Kızıl Gezegen’de geçmişteki mikrobiyal yaşam belirtilerini arıyor.

Ingenuity , bu ayın başlarında ilk kez Kızıl Gezegen’in yüzeyinde uçtu. Ardından her biri bir öncekinden daha iddialı iki uçuş daha tamamladı. Ancak Mars helikopteri dördüncü uçuşunu yapamadı. NASA’nın planı helikopteri beş kez uçurmak ve sonra terk etmekti. Ama şimdi NASA fikrini değiştirdi. Ajans, Ingenuity’e keşif ve haritalama, havadan Mars’ın ilginç özelliklerini gözlemleme ve gezginlerin erişemediği engebeli arazileri keşfetme görevi yükledi. Ingenuity’nin gerçekleştireceği keşifler insanlı görevler için yararlı olabilir.

Mars helikopteri yeni araziler keşfedecek

Perseverance programında çalışan Ken Farley, yeni bir açıklama yaptı. Farley, yeni görevin bir gezgini bir keşif helikopteri ile birleştirebilecek gelecekteki görevler için son derece önemli olduğunu söyledi. Yeni göreve açıklık getiren NASA bilim insanları, Perseverance gezgininin helikopterin ek uçuşlarını izlemeyeceğini belirtti. Ancak gezgin, kendi görevi olan antik mikrobiyal yaşamın işaretlerini ararken helikopterin yakınında olacak. NASA ekibi, yeni uçuşlarda helikopterin çekeceği fotoğraflarla yakındaki arazinin 3B haritasını oluşturmayı planlıyor. Ayrıca Ingenuity için yeni bir iniş noktası seçmeyi de hedefliyorlar. Bilim insanları, Ingenuity’nin uçuş sırasındaki sesini de kaydetmek istediklerini belirtti.

Mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity şimdiye kadar üç kez başarılı uçuş gerçekleştirdi. (Fotoğraf: NASA)

Helikopterin beşinci uçuşu bir hafta içinde gerçekleşecek. Böylece Ingenuity’nin yeni konumuna inmesi bekleniyor. Araç, yeni konumundan Mayıs ayında en az iki uçuş daha yapacak. Şimdilik NASA, Ingenuity’nin görevini yalnızca 30 Mars günü uzatıyor. Ancak helikopter hayatta kalırsa ve Perseverance’ın bilim çalışmasını engellemezse daha uzun süre uçabilir.

Ingenuity’nin sınırları zorlanacak 

Ingenuity proje yöneticisi MiMi Aung, “Bu operasyonel senaryoları yaparken, Ingenuity’nin sınırlarını doğal olarak zorlayacağız.” dedi. Aung, açıklamasının devamında daha önce incelenmemiş arazilerde uçuş yapılacağı için helikopterin kötü iniş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ekledi. Baş mühendis Bob Balaram, sıcaklıkların -90 santigrat dereceye düştüğü soğuk Mars gecelerinin sınırlayıcı bir faktör olduğunu söyledi. Ingenuity, güneş enerjisiyle ısınmaya devam ediyor. Ancak yalnızca bir ay dayanacak şekilde tasarlandı.

Ingenuity Mars

Ingenuity Mars’taki yeni görevinde farklı yerler keşfedecek. (Fotoğraf: NASA)

Hem Ingenuity hem de Perseverance gezgini, çapı yaklaşık 49 kilometre boyutundaki Jezero Krateri‘nde. Araştırmacılar, kraterin yaklaşık 3,5 milyar yıl önce göl olduğunu düşünüyor. Bu yüzden bilim insanları, gölün bir zamanlar mikrobiyal yaşam barındırmış olabileceğini söylüyor.  Yani Perseverance, gölün dibine sürüklenen tortularda uzaylı mikropların fosillerini aramak üzere.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Mars helikopteri Ingenuity’e sürpriz görev konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars helikopteri Ingenuity’e sürpriz görev ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars helikopteri Ingenuity’e sürpriz görev ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!