Okunma

Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı!


05 Aralık 2018 Çarşamba 17:23
Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı!

InSight Mars yüzeyine olan, yaklaşık 6 ay süren yolculuğunun ardından geçtiğimiz haftalarda , 7 dakika süren zorlu aşamaları geride bırakarak başarıyla inişini gerçekleştirmişti.

Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı!

Başarılı inişin ardından saatler sonra Mars yüzeyinden ilk net fotoğrafı paylaşan uzay aracından bugün yeni görseller geldi. Amerika Havacılık Dairesi (NASA) tarafında aşağıda görebileceğiniz görseller ile birlikte Elysium Düzlüğü‘nün yepyeni görüntüleri gözler önüne serildi.

Mars Insight

InSight uzay aracının Mars’taki görevi!

Elysium Planitia isimli bölgeye inen  uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunuyor. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan uzay aracı için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu özellikle belirtildi.

Mars Insight

Başarılı ile gerçekleşen inişin sonrasında ise sismik aktiviteleri, Kızıl Gezegende’ki depremleri araştırmaya başlayacak olan uzay aracının; gezegenin manyetik alanı ve iç sıcaklığıyla ilgili de bilgi toplayacağı belirtildi. Elde edilen bilgilerin ileride gerçekleştirilecek, içerisinde insanların da yer alacağı Mars görevlerinde yardımcı olacağı ifade ediliyor.

InSight Lander beklentileri aştı!

InSight’ın Kızıl Gezegen’in yüzeyine ayak basmasının ardından ilk fotoğraflar basınla paylaşılmıştı. NASA’nın yaptığı yeni açıklamalar uzay aracının ne denli başarılı bir iniş sergilediğini gözler önüne serdi.

Lander, yapacağı araştırmalar için çoğu uzay aracında olduğu gibi güneş enerjisini kullanacak. İhtiyaç duyduğu enerjiyi ise 213 cm’lik güneş panellerinden sağlayacak. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre iki güneş paneli de inişin ardından başarıyla açılıp enerji depolamaya başladı bile.

Mars Insight

Şimdiye kadar Mars görevine yollanan uzay araçları arasında saatte 4.588 wattenerji üretme kapasitesiyle InSight başı çekmeyi başardı. İkinci sıradaki Curiosity sadece 2806 watt üretme kapasitesine sahipti.

Mars’taki görevine başlayan InSight yüzeye 4 derecelik açıyla yerleşmiş bulunuyor. 15 dereceye kadar sınırı olan iniş eğiminin bu seviyede kalması araştırmacıları oldukça memnun etti. Eğer bu sınır aşılsaydı güneş panelleri tam açılmayabilir ve iki yıllık görev süresi için ihtiyaç duyulacak enerji elde edilemeyebilirdi.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar ay dann sonra mars sada el attılar

  1. Anonim dedi ki:

   TDK’ nın bi yazım klavuzu var turuncu kapaklı, son baskı. tavsiye ederim.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sadece DAŞ olan bir yere bildiğim kadarıyla ABD bu kadar yatırım yapmaz

  1. Anonim dedi ki:

   ABD yapmıyor ki NASA askeri olmayan bir kurumdur. bağışlar ve özel sektörle yaptığı işlerden para kazanıyor. Yani ABD oraya bir şey var diye gitmiyor. Ayrıca soğuk savaştan bu yana Ruslar ve Amerikalılar arasındaki uzay yarışını da hatırlatırım. Sırf Rusyayı geçmek için bile uzaya gidiyor olabilirler.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İstikbal göklerdedir MUSTAFA KEMAL ATATÜRK nokta.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Emperyalizm öldürür. IŞİD’ diniz mi…?

  1. Anonim dedi ki:

   emperyalizm kötü diye ışid’e destek mi verelim arkadaşım ? daha mı iyi sence bunu etraflıca bi düşün .

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar hep amerika’ nın oyunları…

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boşa gitmişler sadece taş var

  1. Anonim dedi ki:

   fiozof bence sen

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  helal olsun adamlara, ilim bilim herşey var, biz de de zavallı insanlar hala Nihat Hatipoğlu na hocam uzayda astronotlar nasıl abdest alır, denize girersek oruç nasıl bozulur sorularını soruyor

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ayyyyyyyyyyy

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar bir ilk harika şeyler beni büyüledi

" Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars kaşifi InSight yeni görüntüler paylaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "