Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek!


28 Temmuz 2020 Salı 21:30
Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek!

Yüz binlerce yıl önce gezegenimize tesadüfen gelen kaya parçası yeniden evine gönderiliyor. NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance, onu evine geri gönderecek. Söz konusu kaya parçası bir madeni para büyüklüğünde, tahminlere göre 600 bin yıl önce dünyamıza indi.

Onu evine gönderecek olan Perseverance aracının tek amacı bu değil, Mars yüzeyinden kaya parçaları toplayacak olan araç yanında hediye olarak bu yaşlı taş parçasını götürecek.

Mars keşif aracı Perseverance, tabağı boş götürmeyecek

Üzerinde çalışmalar yürütülerek analizler gerçekleştirilen taş parçası, insanlığa sağladığı hizmetlerin bir ödülü olarak evine geri gönderiliyor. Bir madeni para boyutundaki cismin geri gönderilmesi çok zor olmasa gerek. Mars’ın keşfedilmesi için bu yıl yapılan çalışmaların önemli bir kısmı Perseverance aracı ile mümkün olacak.

mars keşif aracı Perseverance

Bu yılın keşif hedefleriyle ilgilenen NASA çalışanı Smith şu açıklamada bulundu: “Bu taş parçasının içinde hapsolmuş küçük gaz kabarcıkları Mars atmosferiyle aynı bileşime sahip, kayanın oradan geldiğine eminiz”

Taş parçasının bileşimi, onun dünyamız dışında bir yere ait olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalar bu kaya parçasının 600 bin yıl önce bir göktaşı kuşağından sıyrılarak dünyamıza geldiğini söylüyor.

NASA’nın 2020 Mars keşif projesinin dikkat çeker yanlarından biri de Sherlock Holmes serisine bir gönderme yapılmış olunması. Uzay aracına yerleştirilen iki analiz aygıtının adları “Sherlock” ve “Watson” olacak.

 
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars Keşif Aracı tabağı boş götürmeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar