Okunma

200 günlük Mars simülasyonu!


12 Temmuz 2017 Çarşamba 07:00
200 günlük Mars simülasyonu!

Yakın gelecekte, insanlığın Mars’ta koloniler halinde yaşayabilmesi hayal ediliyor. Pekin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Üniversitesi’nden dört öğrenci, Ay veya Mars’taki sınırlı kaynakları kullanarak hayatta kalabilmek için Lunar Palace 365 adlı 200 günlük izolasyon deneyine girdi.

Psikolojik etkileri incelenecek

Deney için tasarlanan Lunar Palace-1 yaşam alanı, deneye katılanların 200 günlük yaşam sürmesine yardımcı olacak kaynaklarla dolu. Ancak katılımcıların bu kaynakları ihtiyaçlarına uygun dönüştürmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için ekip bitkilerden oksijen üretecek, idrar suyunu içecek haline getirmek için geri dönüşüme uğratacak ve son derece sınırlı gıda malzemeleri ile yaşayacak.

Deneyin en önemli kısmı, katılımcıların fiziksel zorluklarla nasıl mücadele ettiği değil. Bu mücadelede psikolojik etkilerini araştırmaya odaklı. Ekibe farklı görevler veren araştırma ekibi, katılımcıların depresyona girmesini önlemeye çalışıyor.

17-07/12/uzay-simulasyonu-shiftdelete.jpg

Çin ilk sondaları 2018 yılına kadar Ay’ın karanlık bölgesine göndermeyi planlıyor. Hatta bu sürecin devamı olarak astronotları 2036 yılına kadar Ay’a gönderecek. Lunar Palace 365, orada uzun süre kalmayı kolaylaştırmak için yapılan bir deney olarak bu çalışmalarda yaşam koşullarına uyum sağlamak için önemli bir deney olacak.

::Yaşam koşullarına uyumu test edecek olan Mars simülasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?


Yorum yazın

Geri bildirim