Mars’ta üçüncü su deposu bulundu


27 Mayıs 2019 Pazartesi 19:45
Mars’ta üçüncü su deposu bulundu

NASA Mars bileti kampanyasıyla bir süredir gündemde. Mars’a gidecek Rover uzay aracı içinde ismini yollamak isteyen herkes bu kampanyaya katıldı. Hatta en fazla katılımın Türkiye’den yapıldığı ortaya çıktı. Şimdi de NASA tarafından fonlanan araştırma ekibi, Mars konusunda bir açıklamayla gündeme geldi. Mars’ta su deposu bulundu. Bu Kızıl Gezegen’de bulunan üçüncü depo oldu

Mars’ta su deposu tespit edildi

NASA tarafından fonlanan ekip, son yaptığı çalışmada Kızıl Gezegen’de antik kutup kalıntısı keşfettiğini açıkladı. Mars’ın kuzey kutbu altındaki buz tabakalarında su keşfeden ekip yaptığı açıklamayla bunu dünyaya duyurdu. Dönüm noktası niteliğindeki çalışma ile Mars’ın yüzeyinde devasa bir su-buz birikintisi olduğu ortaya çıktı. Söz konusu bilgi Mars’taki radarlardan geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ekibin başındaki isim, Texas Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü’nden Dr. Stefano Nerozzi, bu kadar yoğun su bulmayı beklemediklerini söyledi. Bulunan kutup buzulları, Mars’taki en büyük üçüncü su deposu olma özelliği taşıyor.

Bilim insanlarının bir sonraki adımı kutuplarda ne kadar su tutulduğunu tespit etmek olacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Mars’ta üçüncü su deposu bulundu”

 1. Anonim dedi ki:

  Hiç bir konuda yeterli bilgisi olmayıp her konuda fikri olan adamlarız. Neymiş Mars’tan önce elimizdeki dünyanın kıymetini bilmeliymişiz. Bu dünyadaki maceramız bir büyük meteor düşene kadar. Dünyadaki yaşam tarihinde 3-4 büyük yok oluş var. Adamlar insanlığın yokolmasını önlemeye çalışıyorlar. Diğer gezegenlerde kendi kendilerine yetebilen koloniler kurmaya çalışıyorlar ki dünyadaki tüm yaşam yok olsa bile insanlık var olmaya devam edebilsin. Yoksa bir meteor, aşırı bulaşıcı ölümcil bir salgınla yer yüzünden insanlar silinebilir.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sen Mis gibi Dünyayı kan ve gözyaşına mahkum et cehenneme çevir sonra git Marsta su ara işte bunun adı Batı ikiyüzlülüğü. Siz önce Afrikada susuzluktan ölen bebekleri sömürmeyi bırakın

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uzay çalışmalarına ve silahlanmaya harcanan para dünya için kullanılsa dünya da pis bir su damlası bile kalmazdı ve tabi bir nefes bile zehirli hava kalmazdı.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Elinde hazine var içine zehir akıtıyoruz, uzayda serap peşindeyiz.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mars görüntülerinde ilk bakışta görünen buz tabakası daha yeni bulunmuş. Pes.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   3. Su deposu diyor ilk değil , resim büyük ihtimalle temsilidir. Nasada calisan bilim insanlari gerizekali degildir

   1. Anonim dedi ki:

    yok canım beyefendi NASA profesörü :))

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kızıl gezegenin pasını silip maviye dönüştürebilcekmiyiz. Aslında elimizde kinin kıymetini bilsek bu bile sevindirici olurdu. Ancak dünyamızı kızıla boyamaktan korkmalıyız. Teknolojik gelişim savaşlar nükleer atıklar ve tüm bunların pimini çekecek olan dengesiz liderler olduğu sürece bu dünyanın da sonunun mars gibi olması kaçınılmaz olacaktır. Asıl konumuza dönecek olursak bulunan su kütlelerinin tam ölçümü nitelik ve miktarı tabiki en önemli araştırma konusudur. Bu soruların cevabı bulunduktan sonraki adım ise iklimsel etkileri ile birlikte ölü bir gezegen hayat bulabilir mi sorusuna cevap aramak bu kısmı daha heyecanlı değil mi ?

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Marsta yaşam var zaten Süleyman Hilmi Tunahan Hz bunu söyleyeli yıllar oluyor orda da insanlar var fakat marsta patlama olduğu için yerleşim yerleri yeraltında imiş şuan.

  1. Anonim dedi ki:

   inanalım mı yani bu safsataya?

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  NASA magazine devam, bilim ticareti yapıyor adamlar

 9. cemal34 dedi ki:

  Zaten marsta populasyon sınırlanacak öyle herkes canı isteyince 3 cocuk yapamayacak bir çeşit kura yöntemi yani.

 10. Anonim dedi ki:

  Dünyanın 3 te 2 si su afrika susuzluk çekiyor!! Palavraları bırakın

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merih’e (Mars’a) insan gönderebilmek için şu anki kimyasal tepkimeyle çalışan roketler yerine çok hızlı hareket eden plazma roketler üzerine çalışılıyor. Lakin Merih’e insan göndermenin insanlara hiçbir faydası olmayacak.

  1. Anonim dedi ki:

   Tam aksine. Kıyametten önce merihte hayat olduğu tespit edilicek. Ve ordaki canlılar teknolojik olarak bizden çok ilerde ve davalarına sıkı sıkı bağlı. Bekleyip göreceğiz.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah Marsı insanoğlunun gazabından korusun. Ilk biz ayak basarsak (1 milyar yıl sonra) daha da kötü.

" Mars’ta üçüncü su deposu bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta üçüncü su deposu bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta üçüncü su deposu bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "