Marslı Film Değerlendirmesi!


04 Ekim 2015 Pazar 11:35
Marslı Film Değerlendirmesi!

Gün geçmiyor ki bir roman, beyaz perdede ete kemiğe bürünmesin… Bunların en son ve en net örneklerinden birisi de, Marslı Romanı oldu.

Dünya çapında büyük bir popülarite elde eden Marslı Romanı, bu popülaritesini, uyumlu içeriğiyle beraber, beyaz perdeye taşımış ve en nihayetinde seyircileriyle buluşmuş oldu.

15-10/04/news_7-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015.jpg

Önce Roman sonra Film: Marslı!

Orijinal adı The Martian olan ve Andy Weir tarafından, bilim-kurgu kategorisinde yer alan Marslı, kategorisindeki diğer örneklerine nazaran, farklı bir işleyiş tarzı benimseyerek, The New York Times Best Seller olmayı başarabilmişti.

Marslı Romanı’nın, tüm dünya kapsamında ulaştığı bu okuyucu kitlesinden sonra ise, sinemaya uyarlanma kararı hiç gecikmeden tüm okuyucuya ve izleyicilere müjdelenmişti.

Marslı Film detaylarına değinmeden önce, Marslı Romanını okumayan okuyucular için, kısaca bir özet geçmekte fayda var.

Andy Weir’in kalemiyle gerçek olan Marslı, insanoğlunun Mars’a insanlı uçuşlar yapabildiği dönemleri konu alıyor. Bir günce tadından devam eden Marslı, Mars’ta istenmeyerek terk edilen bir astronotun, hayatta kalma ve eve dönme mücadelesini ele alıyor.

Marslı Film Değerlendirmesi!

15-10/04/news_2-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015.jpg

Söz konusu Marslı Filmi olduğunda ise, ilk olarak söylenmesi gereken, tüm roman-sinema uyarlamalarında karşılaşıldığı gibi, Marslı Romanı ve Marslı Filmi’nde de, birçok detayın ne yazık ki izleyiciye ulaştırılamaması oluyor.

15-10/04/news_4-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015.jpg

Marslı Filmi’nin yönetmen koltuğunda, ünlü yönetmen Ridley Scott isminin yer aldığını görülüyor. Nispeten kısıtlı bir oyuncu kadrosuna sahip olan Marslı Filmi başrolünde, Marslı Romanı’nın ana karakterini yani Mark Watney’i canlandıran Matt Damon ismi oluyor.

Matt Damon’a eşlik eden isimler arasında ise; Jessica Chastain, Kate Mara, Kristen Wiig ve Jeff Daniels isimleri öne çıkanlardan oluyor.

15-10/04/news_1-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015.jpg

Tekrar Marslı Filmi’nin detaylarına dönmek gerekirse, kitaptan bilindiği gibi bir kaza sonucu Mars yüzeyine terk edilen astronotun, günce tadında hayatta kalma mücadelesini ve akabinde NASA ile ortaklaşa çalışmalarıyla, yeniden eve dönme çalışmalarını konu alıyor.

Her ne kadar olabildiğince detaylı işlenmeye çalışılmış olsa da Marslı Filmi, romanını okuyan izleyiciler için, birçok detaydan yoksun kalacakları bir film olacaktır. Ancak bu konuda Marslı Filmi’ni eleştirmek çok da doğru olmayacak… Zira film ve kitap arasında ki en önemli ayrım da, bu detaylı işleyiş noktasında kendini belli ediyor.

15-10/04/news_6-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015.jpg

2 saat 21 dakika ile uzun bir izleyiş süresi sunan Marslı Filmi, benzer filmlerden olan Gravity-Yerçekimi ve Interstellar-Yıldızlararası filmleri ile bu noktada, benzerlik gösteriyor.

Matt Damon’ın başarılı oyunculuğu önderliğinde ilerleyen film, bir astronotun yaşayacağı zorluklara değinirken, öte yandan NASA’nın yani Uluslararası Havacılık ve Uzay Ajansı’nın, uzay çalışmalarının perde arkasına da değiniyor.

15-10/04/news_2-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015-1443958239.jpg

NASA ve çalışmalarının da nasıl şekillendiğinin örneklerini taşıyan Marslı Filmi, özellikle konusuna meraklı izleyiciler için, sıkılmadan izleyecekleri 2 saati aşkın bir izleme süresi vaat ediyor diyebiliriz.

Kitabını okumamış ve filmini de henüz izlememiş kimseler için, olabildiğince spoiler vermemek adına detaylarından kaçındığımız Marslı Filmi ile ilgili, net olarak söylenebilecek şey ise, bilim-kurgu tarzını seven izleyicilerin, bekledikleri karşılığı alabilecekleri bir film ile karşılaşacakları olacaktır.

15-10/04/news_3-marsli-film-degerlendirmesi-sdn-sinema-2015.jpg

Özellikle daha önce Gravity-Yerçekimi ve Interstellar-Yıldızlararası filmlerini deneyimlemiş ve keyifli zaman geçirmiş kimseleri, biraz da mizahi detaylarla süsleyen Marslı Filmi, nispeten daha keyifli bir izleme süresi sunabilecektir.

Son olarak belirtmek gerekiyor ki Marslı Filmi, yakın gelecekte yaşanacak uzay gelişmelerini de, bir nevi önceden anlatmış oluyor. Zira NASA’nın gündeminde, uzun zamandır Kızıl Gezegen Mars için insanlı uçuş hazırlıkları bulunmakta…

Hem uzay hem de Dünya ülkelerinin uzay çalışmaları ile ilgili merak edilen soruları cevaplayan Marslı Filmi, kitabın ve filmin ana karakteri Mark Watney ile mizahi detayları, uzay bilimi ve astronotların uzay yaşamının zorlukları ile ilgili detayları olabildiğince sıkmadan, izleyicilerine aktarmayı amaçlayan bir film olarak özetlenebiliyor.

:: Siz Marslı Filmi’ni izlediniz mi? Sizce diğer benzer filmlerine ve romandan uyarlanan filmlere kıyasla, ne derece başarılı işler çıkarmış?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Marslı Film Değerlendirmesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnterstellar izleyen birisi bu filmden sıkılır. Ben cok sıkıldım. Senaryosu yetersiz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnanılmaz güzel bir film sonunda adam dünyaya dönüyor haberiniz olsun

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  RED PLANET (KIZIL GEZEGEN) FİLMİNİN KOPYASINI ÇEKMİŞLER. HHOŞ BİR SEYİRLİK. ABD PROPAGANDASI HER ZAMANKİ GİBİ YİNE MEVCUT.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  yıldızlar arası en güzelii

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilim kurgu meraklısı olarak yıldızlar arası daha guzeldi ama izlemeye deger

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Aklima interstelleri getirmiyor degil

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  yaa kitabı okumayacağım nedir bu kitap ısrarı… sen anlatsana film ile ilgili detaylar falan..

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hollywood'u iyi takip edin. Hep teknolojik devrimlerden once insanlari bu yeniliklere hazirlar.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Başarılıydı. Sıkılmadan izledik. Ayrıntılar herşeye rağmen iyi işlenmiş. Akislar ve geçişler başarılı. Sonunu biraz eksik buldum ama güzel vakit geçirmek adına izlenebilir.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  interstaller kadar değil ancak iyi izledim tavsiye ederim, bilim kurgu meraklilari izleyin la

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  film degerlendirmesi yapılması güzel olmuş türkiyede gösterime giren filmlerin eleştirildigi yeni bir kategori yapılsa ziyadesiyle güzel olur elinize sağlık çalışmalarınızın devamını beklıyorum.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Filmini izledim süperdi sinema da izleyin kesinlikle

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Senin gibi üzerinde yaşam yok canlı olsa ne olur diye çıkarını düşünenler yüzünden Amerikalı Ay'a 50 yıl önce gider sen de arkasından bakarsın aradan 50 yıl geçer hala gidemezsin nedeni belli işte.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Üzerinde canlı yaşamayan bir gezegene gidip ne yaparsın? Orada donmuş su bulsan ne olacak?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle Karahannn ın dedğine katılmıyorum, romanı okumuş birisi olarak 2 saat 21 dakikanın bile bu güzel romana yetmediğini düşünüyorum kitapla kıyaslamdığında atlanan 2-3 bölüm vardı ben açıkçası kitaptaki heyecanı, hissi filmden alamadım ama Mark Watney karakterinin Matt Damon kesinlikle hakkını vermiş

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  sıkıcı sahneler çokmuş

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  izlemedim izlemek lazım yoksa değerlendiremem…

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  mars ile ilgili su bulundu hikayesinden hemen sonra boyle bir film ***** gariplikte bir is var:) yonlendirme yapiyorlar resmen

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  kitaba kıyasla nasıl sorularının cevabı yok filmde

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Film oldukça güzeldi, Gravity'den daha iyi, interstellar'dan biraz daha geride kalır düzeydeydi. İzleyeni kesinlikle pişman etmeyecek güzel bir yapım.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  sağlam

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz ya kitabı okumadınız, ya da filmi tam olarak izlemediniz. Çünkü yazı saçmalıktan ibaret. Kitaptaki her şey filme yerli yerinde aktarılmıştı. Eminim bu yazıyı sırf değerlendirme yazayım diye yazmışsınızdır.

" Marslı Film Değerlendirmesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Marslı Film Değerlendirmesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Marslı Film Değerlendirmesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!