Okunma

Marslı Filmi Ne Kadar Gerçek?


31 Ekim 2015 Cumartesi 06:00
Marslı Filmi Ne Kadar Gerçek?

İçinde bulunduğumuz Eylül ayının başında vizyona giren ve uzun zamandır merakla beklenmiş olan Marslı Filmi, içerdiği birçok bilim ve teknoloji ürünleri ile dikkatleri üzerine toplamıştı.

İşin bir diğer dikkat çekici noktası ise, aslında bu sahnelerin birer kurgudan çok, günümüzde var oldukları gerçeği oluyor…

Marslı Filminin, gerçeği yansıtan teknolojileri!

Bilindiği gibi Marslı romanından sinemaya uyarlanan Marslı filmi yani orijinal adıyla The Martian, bilim-kurgu film kategorisinin öncü isimleri arasında yer alanlardan olmayı başardı. Vizyona girmesiyle beraber içerdiği sahneler ile tartışmaları da beraberinde getiren Marslı filmi, acaba ne kadar gerçeği yansıtıyor.

15-10/31/news_1-marsli-filminde-gercek-olan-teknolojiler-sdn-populer-bilim-2015-marsli-film.png

İşte Marslı filmi kapsamında yer alan kurguların, gerçek dünyadaki örnekleri!

Uzay Serası

Marslı filminin en önemli sahnelerinden birisi olan Uzay Sera alanları, NASA’nın, Uzay İstasyonu‘nda bulunan astronotları tarafından, aktif olarak gerçekleştiriliyor. Üstelik geçtiğimiz aylarda, bu Uzay Serası mahsullerinin ilki olan marullar, astronotlar tarafında canlı yayında yenilmişti.

15-10/31/news_2-marsli-filminde-gercek-olan-teknolojiler-sdn-populer-bilim-2015-marsli-film.png

Elbette ki bu aktif kullanılan seralar, filmde yer alan sera kadar devasa boyutlarda değil.

Yüzey Aracı

15-10/31/news_3-marsli-filminde-gercek-olan-teknolojiler-sdn-populer-bilim-2015-marsli-film.png

Marslı filminde çokça bölümü geçen Yüzey Aracı, NASA’nın kullanıma hazır bulundurduğu gerçek araçlardan bir tanesi…

15-10/31/news_7-marsli-filminde-gercek-olan-teknolojiler-sdn-populer-bilim-2015-marsli-film.png

Elbette ki henüz Mars yüzeyine insanoğlunun ayağı değmediği için bu ve buna benzer Yüzey araçları aktivitesini görmek mümkün olmuyor.

Özel Giysi

15-10/31/news_6-marsli-filminde-gercek-olan-teknolojiler-sdn-populer-bilim-2015-marsli-film.png

Film sırasında dikkat çeken bir diğer farklı nokta ise, Mars yüzeyinde ve uzay araçları içerisinde yer alan astronotların, popüler astronot elbiselerinden daha farklı bir elbise giydikleri olmuştu.

Yine buna benzer bir giysi NASA tarafından, atmosfersiz ortam dışında kullanım kolaylığı sağlaması açısından, astronotların hizmetine bırakılan gerçek ürünlerden bir diğeri oluyor.

Yaşamsal Faaliyet Takibi

15-10/31/news_5-marsli-filminde-gercek-olan-teknolojiler-sdn-populer-bilim-2015-marsli-film.png

Aslında filmin ve romanın ana konusunun üzerine kurulduğu, ana karakterin öldü sanılmasını durumunu ortaya çıkartan yaşamsal faaliyet takibi görevini üstlenen sistem, NASA’nın aktif olarak kullandığı bir başka önemli sistemlerden…

Tıpkı Marslı filminde olduğu gibi hem astronotun kendisine, hem de takım arkadaşlarına sağlık durumu hakkında anlık bilgi ulaştıran bu sistem, koordinasyon ve hayati noktaları odaklayan gerçek bir diğer kurgu teknolojisi oluyor.

:: Marslı filminde yer alan bu gerçek teknolojiler ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Marslı Filmi Ne Kadar Gerçek?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İlginç yorumlar var…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hic birsey imkansiz degil nasa gidilecegini biliyo tek korktugu marsa gittiklerinde cikisi nasil olcak diyo yoksa marsa gidebilirler allah bosuna yaratmadi demi gezegenleri kim bilir gezegenlerde nasil canlilar var uzay hic bir zaman sacma olmaz!!!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılanlar tamamen sinema sektöründen uzak kalınmış gibi mümkün olmayacak stüdyo harikaları bilgisayar efektleriyle süslenmeyeceği gerçeğinden uzak yazılıp çizilmiş. Yıllardır uzay ve uzaylı varsayımları yani yalanı üzerinde çalışan nasa (abd) insanları korkuya paniğe sürüklemek üzre felsefe edinmiş bir oluşum olmakla birlikte sürekli pohpohlanması ve medyaca desteklenmesi her hafta nasa tarafından bir haber sunulması ne gariptirki insanlar üzerinde etki yaratmak çabası acaba gerçekten varmıdan çok neden bu kadar çaba sarfediyorlar inandırmak için sorusu akla geliyor.
  Varsa var yoksa yok. Sürekli spekülasyon yaratıyorlar bi hava su canlı yok bi çıkıyor hava su olabiliceği buda canlı olabiliceği gibi safsatalarla kendilerini çürütüyorlar kısaca bi var bi yok serileri.
  Siyonizm gökten şeytanın oğlu (deccal) başta olmak üzre ifritler ve cinler yağdırarak dünyayı fitne fesada boğmak için yıllardır temel atıyor Bunları insanoğluna tatlı göstermek için türlü türlü havadislerle filmlerle süslüyorlar başkada bişey değil.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu atıyorlar diyenlerin hepsi ne gariptir ki,Attiklerini soledikleri adamların icatları ile yasıyorlar bugun ku teknolojiyi hayatlarında.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  aya gidildiğine inanamayan vatandaşlar paraya kıyıp bi teleskop alıp ay yüzeyindeki araç ve cihazlara baksınlar…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi marş la ilgili çok şey anlatırdım da. Bulunduğum yerden kaldırılmak istemiyorum. Kilit kelimeler kullanmadan anlatması zor. O yüzden anlatana şöyle diyeyim. Sen o yollardan giderken biz donuyorduk

 7. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah yakında marsta'da kullanılırlar :)…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim Türkiye'nin %99 beyni basmıyor "Amerikan dizi/filmlerinin insanların teknolojiye ve değişikliklere merakını ölçen diziler" olduğunu. Birazcık dizinin/filmin popüler olduğunu görsünler aaa dedikleri anda hemen o teknoloji vitrinlerde. Bakınız geleceğe dönüş. 30 senedir uyutuluyorsunuz!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel yorum ya okuyun lütfen

 10. SDN Okuru dedi ki:

  20.08..o kadar kolay ise sen niye durmuşsun dü***** çin yapısı gözlük ile dışarı çık..bakalım kaç saniye hayatta kalacaksın..
  hem atmosferden bahsediyorsun..yani dünyanın 100/1 i atmosferde sen yaşayabilecekmisin.? senin elinin altında da internet ***** ara..bilmedende kafadan atma..bu iş BİLİM İLEDİR..senin kafan galiba sarnoş..hangi şehirde isen oranın meydanı mı sanıyorsun..
  iğne deliği kadar vucudun hava aldımı yere çökersin kalırsın..everest tepesine çıkanların filmini seyret bak..yağılıp kalı***** ki bunlar dünyada oluyor..neyse sarhoşa bilim anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur..SEN VE BENZERLERİNİZ İLİMDEN DEĞİL KAVGADAN,KÜFÜRDEN BASİTLİKTEN SARHOŞLUKTAN ANLARSINIZ..İŞİNİZE DEVAM EDİN..BİLENLEREDE KARIŞMAYIN..CAHİLLİĞİNİZ ORTAYA ÇIKIYOR..KEŞ,LER.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  BAKIYORLAR..en yakın atmosferi olabilen ! ve belki yaşam kuralları dünyaya uyabilen bir dünya benzeri bulmuşlar..ancak o gezegende gün 21 saat..yani kende çevresinde 21 saatte dönüşüm oluyor..ve dünya gibi eğilimli olmadığı için ekvator çok sıcak kutuplar çok soğuk oluyormuş..ve dünyadan 16 ışık yılı ötede..1 ışık yılı 10 trilyon *****.
  ve dünyanın şu an atmosferde seyreden uydusu ise saatte 39 bin ***** yapıyor..buna göre düşün..en az 10.bin senede oraya varılıyormuş tahmini hız 100.bin,e çıkarsa..! yani uydunun tahmini hızı bugüne göre 39.bin km. 100.bin ***** çıkarsa. ki son teknoloji diyorlar..eğer 100,bine çıkarsa hight tec..değil,,ultra tec. olmalı. 3/1,5 olan hız 3.3 e çıksa dahi insan ömrü yetmiyor..nasıl başka bir dünya benzeri yere gidecekler !! ayrıca !! DİKKAT ! atmosferde SÜREKLİ DOĞU,ya doğru gidiliyor ö***** ile mars,ın aynı çizgiye gelmeden, en yakın mesafe..o zaman dünyadan hareket eden uyduyu çok dikkatli ayarlanacakki dünya ile aynı çizgide (aynı parelelde) olacağı zamanda uydu mars,a inmeye çalışacaktır.bu arada güneş rüzgarlarının karşısında uydu bir kürdan ***** rüzgarlarının hızı bazen 50.bin ***** yakın hız yapıyor..bugün dünyanın yanından geçecek bir meteorun hızı..saniyede 5 ***** aldığına göre.1 dakikada 60 x 5= 300 km. saatteki hızı 300 x 60= 180.000 *****.
  bu hızla dünyanın yanından köz bir ateş topu olarak geçiyor..
  bunlarıda hesaplayan nasa,hala guluverin cüceler diyarındaki hali gibidir TEKNOLOJİSİ..ancak tek bir yol vardır..onuda dünya şu an itibariyle pozitif veya vektoral ekollerden biraz ayrılırsa veya ikisini bir arada götürürse veya pozitif hızın bu günkü dünya motorları ile bu yüksek hızı asla 100.bin ve ötesine çıkaramıyacağını kural olarak kabul ederse..ikinci kuralın interaktif veya alternatif olarak devreye sokmasıyla ve üzerinde hassas çalışmayı kabul etmesiyle belki oluşabilinir..Allah bu yönde kur,anı kerim,de de ipucu ayetlerini veriyor..ancak insanların bakış açıları hala değişmemektedir ve içlerine korku geliyor veya masal eksomenti şeklinde canlandırıyorlar.
  nedir ikinci kural ? CİNLER. VASTASI İLE ÖTELERİ GÖREBİLMEK VE ZİYARET EDEBİLMEK VE İNCELEMEKTİR..örnegi ise..Süleyman ***** emrine verilen cinlerdir. hala bu güne kadar sağdırlar..onların ömrü insan ömrü gibi olmadığı gibi,atmosferde de seyahat etmeleri bir cihaza veya uyduya veya bineğe ihtiyaçları yoktur.
  bu konuda Süleyman ***** cinleri denizlere gö***** derinlerden bana inciler getiriyorlar. ve başka işlerde de onları kullanıyorum..Musa ***** da cinlerin PİRAMİTLERİ (6 TONLUK VE FAZLA KAYALARI piramitlerin tepesini çıkartmak gibi.) yaptırdık..ve belkız,ın sarayını bu günkü Suriye,den yine bugünkü KUDÜS,e 1 saniyede gettirtik..ve benzer işlerde ve göklerin derinliklerinde seyahat etmek gibi……Ancak bu ilmi insanoğlu pek kurcalamıyor..hala makina hikayesi..ve atmosferin dışında işe yaramıyan 3500 tane uydu ve benzerleri çöp yığını halinde dolmuştur..trilyonlarca dolarlar harcanıyor..hala ortada elle tutulacak gözle görülecek bir şey yoktur..mars hikayeside yalandır.
  Bir ayette …Allah buyuruyor..Allah hiç bir felek (gezegeni) boşyere yaratmamıştır..mutlaka oradada varlıklar vardır..Ay da da vardır.
  kısacası..bu eşekle (bugünkü uydular ile) amazon ormanlarından odun getiremezsin TÜRKİYE,ye,,

 12. SDN Okuru dedi ki:

  mars, diye indirdikleri prosfiy mi ne ise..(adı türkçe MERAKLI) mars atmosferinin inişinde dikkat edin..çünkü mars,a ***** kırmızı topraklara iniyor..çünkü inerken karşıdan filmi çekiliyor..iyide inen ve paraşütü açılan bu langırt meraklının karşıdan filmini kim videoya alıyor?
  hemde en 150 metre kendisinden uzakta..! saf olmayın..***** dediklerine göre 1969,da ay,a indiler..aradan 45 sene geçti..gitmediler..niye gitmiyorlar..hepsi uydurma..! ilk aya, indiklerinde de gazeteciler araştırı***** nevada çölünde ay,düzeneği kurulmuş..millete yutturuyorlar…1969 teknolojisi bugünkünün yanında % 10 olurken bu gün neden gidemiyorlar..MİLLETİ ALDATMA SANATI..belki uydu gönderirler ama hala 45 yol sonra ay,a ne ***** ne ruslar ne japon,lar ***** HİGHT TEC..leri ile..yalan ya..hala ciplerde snap drangon,un ve başka üreticilerin bu mu iyi bumu iyi ? diye aranılan bir haldeyiz..805 mi iyi 810,mu iyi..? hala bir telefona açıl dediğinde kendisi açılamıyor..hala ceyda ve benzeri asistanlar gibi bana öğret diyor..
  hala yolcu uçaklarının içinde yüzlerce kişi can veriyor..neden o yolcu uçakları kendi kendisini tamir edemiyor..demekki hight tec..değil..last tec.
  yani yüksek teknoloji değil,,alçak teknoloji..basit teknolojidir. malazya kayıp bulunmadı..buna benzer uçaklar bulunmadı..uydurmalara inanmayın.
  ey yüksek teknoloji diyen batılılar (bizlere bakmayın biz birbirimizle savaşıyoruz,kavga halindeyiz..hangi parti birinci gelecek diye uğraşı***** teknoloji salt düzeydedir…) sizlerin teknolojisi ancak adam öldürmede kullanıyor..yani silahlanmada..gerisi boş..hala ***** piksel savaşları var..şu tivi iyi bu tivi kötü..şu ***** k.lı diye baktığımızda dünyada yüksek teknoloji yoktur..basit teknoloji vardır.. intel..***** teknolojileri ortada..hala yüksek teknoloji mi arıyorsunuz.? bunlar olduğu halde gerçekten AY,a gidilemediğine göre 1969 da nasıl ay,a gidiliyor.. ufak at civcivler yesin..!! bununla birlikte birde MERİH.e (mars) a gidecekmişler ve orada bakla fasulye papates ekecekmişler..eeeee orada yaşayacakmışlar..hahahaahaaha ancak oradaki rüzgarın saatteki hızı 400 ***** varıyor..burada 190,***** varınca ağaçları kökünden söktüğüne ve çatıları uçurduğuna göre..(ki atmosfer var ozon tabakası var) orada bunlarda yok..nasıl bina ***** nasıl kalacak ? GÜLDÜRMEYİN AKILLI İNSANI..APTALLAR MASALLARA İNANIR ?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tamami gercek. Hatta film degil bu belgesel, canli izlediniz marsliyi. Hangi alemlerde yasiyorsunuz siz ya. Star trek deseniz eyvellah , star wars a bile eyvellah. Neymis marsli, yok aksarayli

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kitabını okuyun…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Muşamba ile uzaya çıktı bunu neden söylemiyorsunuz?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  NASA zaten bu filmle ilgili bir açıklama yapmıştı. Filmin büyük oranda gerçekçi olduğunu, bazı hataların bulunduğunu ancak bunu normal izleyicilerin anlamayacağını söylemişti.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  marsa zorlatmak yerine doğru düzgün oksijeni olan atmosferi olan bir yer baksalar ya…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  marsta yaşamak imkansız bu bir ütopyadır..!

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bu filmi neden bu kadar abartıyorlar ki o kadar da güzel değil

 20. SDN Okuru dedi ki:

  uydurmasyon……………. milleti aldatma sanatı…başka bişiy yok.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Marslı filmi NASA'nın danışmanlığı ile birebir Mars Misyonu anlatıldı. Interstellar gibi aşırı kurgu ve yönetmen hataları yok.

" Marslı Filmi Ne Kadar Gerçek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Marslı Filmi Ne Kadar Gerçek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Marslı Filmi Ne Kadar Gerçek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "