Okunma

Mars’ta ilk kez dolunay görüntülendi!


13 Mayıs 2019 Pazartesi 16:45
Mars’ta ilk kez dolunay görüntülendi!

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars’ın uydusu olan Phobos uydusunu ilk kez dolunay halindeyken görüntülemeyi başardı. Phobos Dünya’nın uydusu olan Ay ile bir çok benzer özelliğe sahip.

Mars’ın uydusu Phobos dolunay halinde görüntülendi!

NASA 2001 yılından beri Mars’ın yüzeyinde görev yapan Odyssey adlı aracın çektiği görüntüleri yayınladı. Odyssey adlı aracın kızılötesi görüş yeteneği sayesinde çekilen fotoğraflar Phobos’u gökkuşağı renkleri ile gösteriyor. Bunun nedeni ise görüntülerin kızılötesi algılama sistemi ile çekilmiş olması.

Kızılötesi sistem ile Odyssey’in kameraları Phobos’un yüzeyindeki ısı değişimlerini algılıyor. Böylece ısı durumuna göre farklı renkler ortaya çıkıyor.

Bilim insanları dolunay görüntülerini yakalayabilmek için, Odyssey’i 2017 yılından beri görevde tutuyorlardı. Fotoğraflanan bu görüntüler Phobos’un hangi materyallerden oluştuğunun anlaşılmasında bilim insanlarına yardımcı olacak.

Odyssey projesinde çalışan bilim insanlarından Jeffrey Plaut: “Yeni görüntüler bir çeşit sıcaklık merkezini gösteriyor. Uydunun merkezi çok sıcakken dış bölgeler daha soğuk bir yapıda.” dedi.

Phobos 7 saatlik doğuş hızı ile hareket ediyor. Böylece uydu, Mars’ta günde iki kez doğup batıyor. Uydu bu özelliği ile Dünya’nın uydusu olan Ay’dan ayrılıyor.

Phobos nedir?

Phobos Mars’ın iki uydusundan biridir. Diğer uydunun adı ise Deiomos’tur. Phobos, Mars’ın diğer uydusu Deimos’dan hem daha büyüktür, hem de Mars’a daha yakındır.

Güneş Sistemi’ndeki tüm diğer uydular içerisinde gezegenine en yakın konumlanmış uydu Phobos’tur. Yörüngesi Mars yüzeyinden sadece 6000 km yüksekliktedir ve Güneş Sistemi’nin en küçük uydularından biridir.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mars’ta ilk kez dolunay görüntülendi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    ^Phobos dolunay olarak görüntülendi^ ifadesi yanlıştır. Ay dünya uydusunun adıdır. Doğru ifade ^marsin uydusu dolunphobos yada tam Phobos halde görüntülendi^ şeklinde olmalıdır.

" Mars’ta ilk kez dolunay görüntülendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta ilk kez dolunay görüntülendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta ilk kez dolunay görüntülendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "