Okunma

Masaüstünde 6 Çekirdek


18 Eylül 2009 Cuma 09:05
Masaüstünde 6 Çekirdek

Önümüzdeki yılın ikinci yarısı işlemci piyasası altı çekirdekli modellere sahne olacak. Intel daha önceden Gulftown kod adlı 32 nm Westmere mimarisi ile üretilecek olan altı çekirdekli modellerin 2010′un ikinci yarısında piyasaya çıkacağını açıklamıştı. Alınan bilgilere göre AMD de aynı dönemde çekirdek sayısını altıya çıkaracak.

AMD’nin altı çekirdekli modelleri hakkında çok fazla detaylı bilgi yok fakat bu modellerin sunucular için hazırlanmış İstanbul işlemcilerinin masaüstüne uyarlanmış hali olacağı söyleniyor. Ayrıca bunların 45 nm mimarisi ile üretileceği söyleniyor ki bu durum AMD’nin performans açısından geride kalacağı anlamına geliyor.

Altı çekirdekli işlemciler piyasaya çıktığında asıl yük yazılımcıların sırtına binecek. Hali hazırda birçok program bırakın dördü, iki çekirdeği bile tam verimle kullanamıyor. Çekirdek sayısı altıya ulaşınca neler olacak, hep beraber göreceğiz.

:: Altı çekirdekli işlemciler için sizce henüz erken değil mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Masaüstünde 6 Çekirdek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Yazılımcıların çok çalışması lazım.

" Masaüstünde 6 Çekirdek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Masaüstünde 6 Çekirdek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Masaüstünde 6 Çekirdek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "