Okunma

Mavi ışık tehlike saçıyor!


11 Ağustos 2018 Cumartesi 15:00
Mavi ışık tehlike saçıyor!

Mavi ışık filtresi sayesinde parlaklığı ile gözlerimizi alan, uykularımızı kaçıran ekranlardan birazda olsa kurtulduk. Bu parlak ışık özellikle migren ağrılarını ve epilepsi nöbetlerini tetikleyebiliyor. Ancak bilim insanlarının son araştırmaları mavi ışığın çok daha tehlikeli olabileceğini ortaya çıkardı. Peki ama mavi ışık uykusuzluktan başka nasıl bir soruna neden olabilir?

Mavi ışık gözlere geri dönülmez hasarlar verebilir mi?

Toledo Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmada dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonu ekranlarının göz üzerine olan etkisi araştırıldı. Bu parlak ışığın görüş açısını etkileyebildiği ve gözün ışığa duyarlı hücrelerinde zehir üretimine neden olabileceği ortaya çıktı. Aynı zamanda ekran ışığının birçok göz hastalığını da tetikleyebildiği araştırma raporunda belirtildi.

Araştırmada belli bir yoğunlukta mavi ışığa maruz kalan ışığa duyarlı hücrelerde zehir üretimi ve bozulmalar görülmüş. Bu tür bozulmalar Makula dejenerasyonu gibi körlükle sonuçlanabilen hastalıklara temel hazırlayabiliyor. Araştırmacılar, cep telefonu üreticilerinin son yıllarda kullandığı mavi ışık filtrelerinin işe yarayacağını söylüyor.

mavi ışık

Ancak daha fazla önlem almak isteyenlerin mavi ışığı da filtreleyebilen güneş gözlükleriyle cep telefonu  ve bilgisayar ekranına bakmaları tavsiye ediliyor. Yine gözlüklere de takılabilen sarı renkli gözlük camları sayesinde bu parlak mavi ışığı engellemek mümkün.

Teknoloji dünyasında AMOLED ve OLED gibi parlak ekran teknolojilerinin etkinliği arttıkça mavi ışık sorunu daha da büyüyecek gibi görünüyor. Bilim insanlarına göre cep telefonlarında kullanılan mavi ışık filtresi işe yarıyor. Peki ama kullanıcılar parlak ekran renklerinden feragat edip daha sarı yoğunlukta bir ekranı tercih eder mi?

Burada akıllı telefon ve bilgisayar kullanıcılarının daha bilinçli olarak cihazını kullanması gerekliliği ortaya çıkıyor. Bildiğiniz gibi bugün hem bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda bu parlak ışıktan korunmak mümkün.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Mavi ışık tehlike saçıyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei marka telefonlarda göz konforu seçeneği var mavi ışığı kaldırıyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple nin retine ekranı var o göze zarar veriyo mu bir de OptikAmoled çıktj bun yıl o da zarar veriyor mu?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iPhone larda sarı renk oluyor galiba huawei p20 lite takibi bilen var mı

 4. Hyeongcheon dedi ki:

  iPhone’larda da mavi ışık filtresi var. İlk bakışta garipsense de zamanla alışıyorsunuz.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Flux programini yukleyin pc lere. Telefon icin varmi bilmiyorum

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İphone da var mi bu ozellik ? Samsungu biliyoruzda

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Facebook iyice gitti şimdi 😂

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung larda mavi ışık filtresi var amoled ekranlarda

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tek çözüm bakmamak

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mavi filtreye gerek yok…

" Mavi ışık tehlike saçıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mavi ışık tehlike saçıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mavi ışık tehlike saçıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "