MEB’den Zoom açıklaması! EBA uyarısı geldi!


06 Nisan 2020 Pazartesi 21:44
MEB’den Zoom açıklaması! EBA uyarısı geldi!

Bugün sabah saatlerinde Sözcü Gazetesi paylaştığı haberde, bazı okullarda EBA yerine Zoom kullanıldığını ve bu nedenle 81 İl Milli Eğitim Müdürü‘nün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından acil toplantıya çağrıldığı iddia edildi.

Bizim de sizlerle paylaştığımız iddialara göre bazı öğretmenlerin hesaplarından 58.8 dolar tahsil edildi. Daha sonra haberi yazan kişi sosyal medyadan gelen sorular karşısında buna örnekler gösteremedi. MEB’den beklenen açıklama geldi.

MEB Zoom iddialarını yalanladı! EBA uyarısı yapıldı!

Öğretmenlerin kendi imkanları ile eriştikleri Zoom ve benzeri yazılımların, öğretmenlerin hesaplarından para çektiği gerekçesiyle, Milli Eğitim Bakanı’nın acil toplantı düzenlediği iddialarının gerçek dışı olduğu belirtildi.

EBA uyarısı yapıldı: “Canlı sınıf uygulamalarında herhangi bir sorun yaşanmaması için öğretmenlerimizin öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır.

Canlı ders sırasındaki görüntülerin kişisel olduğu ve görsel kullanımının Bakanlık onayına tabi olduğu hatırlatıldı. Paylaşım yapılması gerektiğinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarındaki görsellerden istifade edilmesi istendi.

MEB’in açıklamasında ek olarak şu ifadelerde yer aldı;

“Bununla birlikte diğer sınıf seviyeleri için EBA canlı sınıf uygulaması ülke genelinde kullanıma açılana kadar EBA dışındaki platformlar üzerinden sanal sınıf uygulamaları yapılması halinde, bu platformlara kullanıcıların kendi sosyal medya hesapları aracılığıyla giriş yapılmamalı, öğrencilerimizin kameraları zorunlu olmadıkça kapalı olmalı, sadece zorunlu hallerde kamera açılmalı ve bu işlemi yapmaya sadece öğretmen yetkili olmalı, öğretmenler ve öğrenciler tarafından ders esnasında hiçbir şekilde kişisel veriler kaydedilmemeli ve hiçbir platformda paylaşılmamalıdır.”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “MEB’den Zoom açıklaması! EBA uyarısı geldi!”

 1. Anonim dedi ki:

  MEB bir problem olursa sorumluluğu öğretmene atıp kendini kurtarma açıklaması yapmış.

 2. Anonim dedi ki:

  Bir öğrenci olarak dersimi yerli kaynak olarak EBA’dan almam gerekiyor ama ebanın ne site olarak altyapısı ne de sunucuları bu kadar öğrenciye iyi düzeyde eğitim verebilecek kapasitede değil. Yoğunluk olmaması için her sınıf düzeyine özel giriş saatimiz var, 2 saat yetersiz bir süre maalesef. Ayrıca bu 2 saat içinde site kaynaklı sürekli çökmeler, medyanın donması vs. sorunlar oluşunca ders falan çalışamıyoruz.

  1. Anonim dedi ki:

   aynen bendede ebada hep hata veriyor

 3. Anonim dedi ki:

  Tabi zaten o yüzden NY da yasaklandı.

 4. Anonim dedi ki:

  Sözcü gazetesi ortalığı karıştırıp gündemde kalmaya çalışıyor. Silinip gitmemek için mücadele veriyor anlayışlı olmak lazım. Yalan doğru ne bulursa yazıyor. He diyip geçin

  1. Anonim dedi ki:

   aynen.. dogru haber kaynaklarına bakmak gerek..

  2. Anonim dedi ki:

   8 ile 12 leri düşünüşmüş arada kalanları da es geçilmiş bir sistem welcome to meb

  3. Anonim dedi ki:

   Tabi zaten o yüzden NY da yasaklandı.

" MEB’den Zoom açıklaması! EBA uyarısı geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MEB’den Zoom açıklaması! EBA uyarısı geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MEB’den Zoom açıklaması! EBA uyarısı geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "