Okunma

Çin’de Bir Sansür Daha


16 Nisan 2016 Cumartesi 16:30
Çin’de Bir Sansür Daha

Dış dünyaya kendisini olabildiğince kapatan, dünyanın en kapalı ülkelerden biri olarak yaşamını devam ettiren Çin, dış dünya ile ilişkilerini sınırlamaya devam ediyor.

Bu bağlamda ülkenin küresel terörizm karşısındaki güvenlik politikaları öne sürülerek, birçok teknoloji firması servislerinin sansürlenmesi gün geçtikçe artıyor.

Google, Facebook, Twitter, Apple gibi şirketlerin bazı servislerini ülke genelinde yasaklayan Çin, şimdi de Medium uygulamasını yasaklamış durumda.

Techno Buffalo’da yer alan habere göre Çin’in orta kesimlerinde oldukça popüler olan uygulama, “Great Wall”-“Büyük Güvenlik Duvarı”ndan geçemeyince, kullanıcılarına erişimi engellendi.

16-04/16/screen-shot-2015-08-09-at-35638-pm-676x450.png

Uygulamanın Yasaklanmasının Nedeni Ne?

Medium uygulaması, son dönemlerde getirdiği özellik ile, kullanıcıların kendi web sitelerini oluşturma ve bu siteleri kendi platformlarına taşıma olanağını tanımıştı.

Çin’in tutucu güvenlik politikalarına aykırı nitelikteki bu durumun, uygulamanın ülke genelinde yasaklanmasının temel nedenlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Böylece yaklaşık 4 yıl öncesinde ülkede hizmet vermeye başlayan Medium, Sina Weibo, Facebook, Twitter gibi Çin’de yasaklanmış olan uygulamaların arasına girmiş oldu.

Çin’in söz konusu sansür politikalarını daha ne kadar devam ettireceği bilinmez; ama şirketlerin dünyadaki en büyük pazarlarını Çin’de bulundukları düşünülürse, işlerin onlar adına iyi gitmeyeceğini söyleyebiliriz.

:: Çin’in teknoloji şirketlerine yönelik olarak uyguladığı sansürler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Çin’de Bir Sansür Daha”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nereye kadar kardesim hersey yasak …olmuyor …bizde de yasakci zihniyet var zaten

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke bizde de aynısı olsa. Teröre destek veren hiçbir sitenin hiçbir şekilde gözünün yaşına bakılmaması gerekir. Özgürlük, canımızı yakan örgütlerin ve yandaşlarının farklı mecralarda havlayabilmesi değildir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çin en doğrusunu yapı***** koruyor, milletini koruyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel ***** bize

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence mantıklı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Medium da seklinde yazilacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Nuri ölünce çine gömücem. Nuriçinde yatsın

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba oranın halkı da bizim buradakiler gibi isyan ediyor mudur?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Basliktaki da ayri yazilir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vpn varken kim takar bu Çin i

 11. SDN Okuru dedi ki:

  En doğrusunu yapıyorlar. Amerika'ya çok iyi kafa tutuyorlar. Helal olsun vallahi.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkede 10 saatliğine twitter'ı kapattılar diye hükümete karşı köpek gibi havlayanlar oldu. Ama konu çin olunca ''Adamlar iyi yapıyor abi'' oluyor.

" Çin’de Bir Sansür Daha konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’de Bir Sansür Daha ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’de Bir Sansür Daha ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "