Mersis no nedir?


21 Kasım 2019 Perşembe 11:43
Mersis no nedir?

Mersis no nedir sorusu, ticari işlemler yaptığımız zamanlarda bir hayli kafa karışıklığına neden olmakta. Yazımızda bu kafa karışıklığını gidermeye çalışacağız ve Mersis nedir, Mersis no sorgulama nasıl yapılır gibi Mersis numarası ile ilgili sorulara değineceğiz.

Mersis’in ne demek olduğunu, ne işe yaradığını ya da Mersis bilgileri nerede ve kimler tarafından korunuyor bilmiyor olabilirsiniz. Yazımızda ticaretle uğraşanların Mersis hakkında bilmesi gerekenleri sizlere anlatıyor olacağız.

mersis nedir

Mersis nedir?

Mersis kelimesini günlük hayatta genellikle ticari firmalar ile iletişime geçtiğimiz zaman duyuyoruz. Özellikle günümüzde firmalaşmanın popülerliği yüzünden sıkça duymaya başladığımız Mersis numarası bu şirketler için çok önemli.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi yani Mersis, ticaret yapan şirketlerin verilerinin toplanıp paylaşıldığı veri havuzudur. Mersis, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği bir sorgu sistemi olup, sistemdeki kişisel bilgilerin gizliliği AB müktesabatı çerçevesindeki kurallara göre özel sektör kuruluşları ile paylaşılabiliyor.

Peki Mersis ile bağlantılı bu uzun rakamlardan oluşan Mersis no nedir?

mersis numarası nedir

Mersis no nedir?

Mersis no nedir? Bu sayıların anlamı ne? Bu sorular genellikle telefonlarımıza gelen mesajlardan sonra sorduğumuz sorular. Tabi ki bu sayıların bir anlamı var.

Mersis numarası genellikle ticari bir işlemden veya sorgulamadan sonra telefonlarımıza mesaj şeklinde gelen 16 haneli bir sayı grubudur. Bu sayı grubu şirketin yasal yapısına göre şekillenir.

Örneğin; Anonim ortaklık yapısındaki şirketlerde Mersis numarası “0”ile başlar, vergi numarası ile devam eder. Şahsa ait şirketlerde ise işletme sahibinin TC kimlik  numarası başlar.

Eğer Mersis numarası bu şekilde değilse şirketin kullanmakta olduğu Mersis numarası şirketin geçici Mersis numarası olur ve şirketin Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurup Mersis numarasını talep etmesi gerekir.

mersis no nedir

Mersis no ne işe yarar?

Mersis numarası nedir bundan bahsettik. Peki, Mersis no ne işe yarıyor haydi bakalım.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (Mersis) şirketlerin yapmış olduğu işlemlerin elektronik bir havuzda toplanıp denetlenebilmesi amacı ile kurulmuş bir sistemdir. Mersis numarası sahibi olmayan kuruluşlara idari işlemler uygulanmaktadır.

Mersis, şirketleri, tüzel kişilerin ve ekonomik birimlerin tekil numara ile bir sistemde birleştirilerek, kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan sağlanmasına olanak sağlar.

mersis no sorgulama

Mersis no sorgulama nasıl yapılır?

Mersis no nedir ve ne işe yaradığını öğrendikten sonra şimdi ise Mersis no sorgulama işlemi nasıl yapılır bunu öğrenelim.

Mersis no sorgulama sorusu genellikle şirket sahibi kişilerin ve şirket yetkililerinin sorduğu bir soru olarak karşımıza çıkar. Mersis no sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na girerek Mersis numarası hakkında bilgilere ulaşabilirler.

Birçok şirket Mersis sistemi sayesinde ihtiyacı olan bilgilere tek bir noktadan ulaşabiliyor. Sahibi olduğunuz, ortağı olduğunuz veya yetkilisi olduğunuz işletmenin bilgilerini görüntüleme hizmeti için sorgulama formunu doldurmanız gerekiyor.

mersis numarası

Mersis numarası nasıl alınır?

Mersis numarası sorgulama hizmetini öğrendiğimize göre, şirketler bu Mersis numarasını nasıl alır sorusuna da değinmemiz gerekiyor.

Mersis numaranızı bilmiyorsanız buradaki adresten sisteme girdikten sonra kayıt olmanız gerekiyor. Sisteme giriş yapmanızın ardından ise “Şirket Sorgulama” bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

Açılan sayfada “Firma Arama” bağlantısına tıkladıktan sonra, açılan sayfada sorgulama seçenekleri sunulmakta, buradan Mersis no sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanında sizlere sunulan seçeneklerden sistemin sunduğu hizmetler kapsamında sistemdeki verilerinize de ulaşabilirsiniz. Böylece Mersis numarası öğrenme işlemini de gerçekleştirmiş olursunuz.

Mersis günümüzde teknolojinin hızlı gelişiminden dolayı kurulmuş bir sistem olup,  günümüzde ticari işletmelere çok kolaylık sağlamakta. Ayrıca bu sistemdeki şirketlerin bilgileri devlet koruması altına olduğu için son derece güvendedirler.

Umarız ki yazımız Mersis nedir sorunuza bir nebze de olsa yanıt olabilmiştir.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mersis no nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mersis no nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mersis no nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
  2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!