Okunma

Microsoft 4. Çeyrekte Güldü!


23 Temmuz 2014 Çarşamba 05:00
Microsoft 4. Çeyrekte Güldü!

Microsoft, kendi mali takviminde 4. çeyrek olarak anılan, 2014 yılı 2. çeyreğine yönelik finansal sonuçları açıkladı. Nisan – Haziran dönemini kapsayan sonuçlara göre şirket gelirlerini 3,5 milyar dolara yakın artırdı. Önceki yılın aynı döneminde 19.9 milyar dolar olan şirket gelirleri, bu yıl 23,38 milyar dolara ulaştı.

Karlılıkta hafif azalma

Gelirlerdeki beklentileri aşan artışa rağmen net karlılıkta bir miktar düşüş gözlendi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4,97 milyar dolar olan rakam bu yıl 4,60 milyara geriledi. Microsoft‘un operasyonel karı ise önceki yıla göre yüzde 7 oranında artmış durumda. 

Ürünlere göre sonuçlar

OEM lisans satışlarında yüzde 3‘lük bir artış kaydeden şirket, cep telefonları satışlarından da 1,99 milyar dolar gelir elde etti. Microsoft son çeyrekte toplam 5,8 milyon Lumia akıllı telefon ve 30,5 milyon mobil telefon sattı. Bulut tabanlı servislerde de yükseliş kaydeden şirket, son dönemde 1 milyon yeni Office 365 abonesi kazandı. Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox One ise 1,1 milyon adet satıldı. Surface tablet ile ilgili net rakamlar paylaşılmamakla birlikte, cihaz satışlarında 406 milyon dolar gelir elde edildiği belirtildi.

:: Microsoft’un mali bilançosunda sizi şaşırtan bir veri var mı?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft 4. Çeyrekte Güldü!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    18. bin kişi çıkarınca muhtemel değil kendi başarısı daha yeni çıkardı zaten

  2. SDN Okuru dedi ki:

    18 bin kişiyi çıkartırlarsa muhtemel

  3. SDN Okuru dedi ki:

    En buyuklerden *****

" Microsoft 4. Çeyrekte Güldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft 4. Çeyrekte Güldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft 4. Çeyrekte Güldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "