Google, AWS ve Facebook sahte videolara savaş açtı


12 Aralık 2019 Perşembe 22:45
Google, AWS ve Facebook sahte videolara savaş açtı

Geçtiğimiz yıllarda Deepfake adı verilen bir yazılım geliştirilmişti. Bu yazılım sayesinde istenilen kişinin yüzü herhangi bir videoda kullanılabiliyor. Birçok ünlünün bu yazılım ile hazırlanan videolardan dolayı sıkıntı yaşıyor olması Microsoft, AWS ve Facebook gibi şirketleri harekete geçirdi.

Microsoft, AWS ve Facebook Deepfake videoları tespit edecek

Şirketler Eylül ayında yaptıkları ortak açıklama ile Deepfake ile hazırlanan videoları tespit etmelerine yardım edecek kişi veya gruplara ödeme yapacaklarını belirtmişti. Toplamda 10 milyon dolar olan ödül birçok yazılımcının yapay zeka konusunda çalışmalar yapmasına yardımcı olmuştu.

Facebook bu konuda çalışma yapmak isteyenler için Deepfake ile hazırlanmış videoları kullanarak veri seti hazırlayacağını duyurdu. Hazırlanan veri seti yapay zeka ile ilgili çalışma yapacak olanlar için de yararlı olacaktır. Şirket, Conference on Neural Information Processing Systems (NeurIPS) etkinliğinde sahte video tespiti için 100.000‘den fazla video hazırladığını ve kullanıma açtığını duyurdu.

Facebook, Google, AWS gibi şirketler deepfake detection challenge etkinliği düzenliyor

Google, sahte video algılama tekniklerinin gelişmesine katkı sağlamak için 3.000 adet video hazırladığını açıkladı. Ayrıca AWS, Deepfake Detection Challenge etkinliği için bulut sunucularında 1 milyon dolarlık kredi verecek.

2020 ABD seçimleri ile ilgili sahte haber ve video tespiti yapabilmek adına çalışmalar yürüten şirketler bu konuda kendilerine yardımcı olabilecek kişilere destek olabileceğini açıkladı. Facebook AI Araştırma Müdürü Cristian Canton Ferrer, “Sahte videoları tespit edebilmek için büyük veri setlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda daha önce herhangi bir çalışma yapılmadığı için her şeyi sıfırdan hazırlamak zorunda kaldık.” dedi.

Google’a ait olan Kaggle, Deepfake Detection Challenge etkinliğinde etkin rol oynayacağını açıkladı. Şirketler şimdilik kaç katılımcıya ödül vereceklerini açıklamadı. Ancak Kaggle ödüllerinin miktarları belli oldu. Etkinlik birincisine 500.000 dolar, ikinciye 300.000 dolar, üçüncüye 100.000 dolar, dördüncüye 60.000 dolar ve beşinciye 40.000 dolar verileceği açıklandı.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google, AWS ve Facebook sahte videolara savaş açtı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi ki apple da bu akıma katılmamış 100 tl ateşlerdi kazanana.

" Google, AWS ve Facebook sahte videolara savaş açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, AWS ve Facebook sahte videolara savaş açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, AWS ve Facebook sahte videolara savaş açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?