Okunma

Microsoft Cebimize Etiketi Yapıştırdı


29 Ocak 2009 Perşembe 11:11
Microsoft Cebimize Etiketi Yapıştırdı

Daha önce çeşitli seferler söylediğimiz gibi ‘Beta‘ kelimesi internet ve teknolojiyle haşır neşir olan tüm kullanıcıların sevdiği veya sevebileceği bir kelime. İşte bu Beta aşamasındaki uygulamalardan bir diğeri de yine bir devden, Microsoft’tan geldi. Microsoft Tag yani ‘etiket’ uygulaması ile kameralı cep telefonunuz gerçek hayat ile dijital yaşamı birleştiren bir cihaz haline gelebiliyor (Cyborg olmuyorsunuz, heveslenmeyin J).


Kameranızın ne kadar güçlü olduğunun çok önemi yok

Yeni mobil teknoloji Microsoft Tag Reader sayesinde Windows Mobile, J2ME, iPhone, Blackberry ve Symbian S60 telefonları kamera ve internet bağlantısıyla birer kılavuz olabiliyor. Bu teknolojiyi kullanarak aklınıza gelebilecek her şey için 2 boyutlu bir etiket hazırlayabiliyorsunuz. Daha sonra hazırladığınız etiketi okuyan cep telefonunda etiketle ilgili bir blog sayfasına, bir CV’ye, bir sinemanın seanslarına ve hangi salonlarda oynadığı bilgisine, beklediğiniz otobüs durağındaki sefer saatlerine, bir arkadaşınıza vereceğiniz gizli bilgiye, bir video-klipteki sanatçının bilgisine ve aklınıza gelebilecek daha bin türlü alanda internetin girdiği her alanı kullanabilirsiniz. Kullanıma dair detaylı bilgiye buradaki İngilizce videodan ulaşabilirsiniz. Şu an için Amerika’da kullanılan teknoloji en az 2 yıl daha ücretsiz çalışacak.  

Söz konusu teknolojinin siyah/beyaz barkod dünyasında renklenmeye ve daha geniş bir kullanım alanına açılan bir kapı olabileceği söyleniyor. Teknolojiyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Microsoft Tag uygulamasını cebinize kurmak için tarayıcınızda http://gettag.mobi adresini ziyaret etmeniz yeterli.

:: Bu teknoloji Türkiye’ye gelene kadar ben çoktan… Boşluğu forumda doldurun.
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Microsoft Cebimize Etiketi Yapıştırdı”

  1. hakanekinci dedi ki:

    Arkadaşlar microsoft tag o kadar çok yayılmaya başladı ki ülkemizde artık fırsat sitesinde bile görüyoruz. Geçen gün karşıma çıktı ***** diye bir site üye olan firmalarına tag oluşturmasını sağlıyor kampanyalarını/fırsatlarını ve mobil olarak satış yapmasını sağlıyor. İlk defa karşılaştığım için sizinle paylaşmak istedim.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bu haberlerinizi kendi sitemizde yayınLayabilirmiyiz cvp pls.
    Editör: Alıntı ve kaynak göstermek şartıyla evet.

" Microsoft Cebimize Etiketi Yapıştırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Cebimize Etiketi Yapıştırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Cebimize Etiketi Yapıştırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "