Okunma

Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği


05 Temmuz 2019 Cuma 11:42
Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği

Microsoft geçtiğimiz yıllarda yenilenen Edge tarayıcısı için açık kaynak kodlu, özgür web tarayıcısı Chromium’u benimsedi. Şimdi ise Microsoft Chromium projesine Windows Spellchecker özelliğini ekleyecek!

Microsoft Chromium projesine Windows Spellchecker ekleyecek!

Google’ın ortaya çıkardığı açık kaynak kodlu, özgür web tarayıcısı projesi Chromium Chrome, Opera ve Vivaldi gibi birçok farklı tarayıcıya güç veriyor. Bunun yanı sıra Microsoft’un Internet Explorer’ın bir alternatifi olarak Microsoft Edge’i sunmasıyla birlikte de Microsoft da Chromium projesine dahil olmuş oldu.

Proje ne kadar Google’a ait olsa da, açık kaynak kodlu olmasından dolayı herkesin geliştirebileceği ve katkıda bulunabileceği bir platform haline geldi. Şimdi ise Microsoft bu projeye Windows Spellchechker yani yazı denetleyicisi özelliğini eklemeyi planlıyor.

Microsoft Chromium projesine Windows Spellchecker ekleyecek! - ShiftDelete.Net (1)

Microsoft mühendisleri Chromium’un varsayılan yazım denetleyicisi Hunspell’i Windows’un oldukça güncel ve gelişmiş yazım denetleyicisi Spellchecker ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Ayrıca Hunspell’i kullanmak isteyen kullanıcılar da tarayıcıları üzerindeki panelde açılacak yeni seçenekle birlikte yazım denetleyicilerini kendileri seçebilecekler.

Bu özelliğin ardından yeni tarayıcılarda Microsoft’un izine daha çok rastlayacağız gibi gözüküyor. Google ve Microsoft’un yakın zamanda Chromium ile başka özellikler için de işbirliği yapacağı düşünülüyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kraaaaaaaaaaaaaaal. Kullanmak lazım.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Firefox mu? Komik. Çok mu zor araştırma yapmak?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Microsoft açık kaynak kodlu projelere destek vermek ten başka cikaryolu kalmadığını sonunda anladı. Open source candır…

 4. Anonim dedi ki:

  chromium bir firefox projesidir kodları mozilla vakfının yardımları ile çekirdek halinde google tarafından kullanılmıstır. google a atıfta bulunurken (sanki google tarafından geliştirilmiş) sahibi mozillayı (eski namı ile netscape navigatoru) unutmayın

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Hahaha. Komik.

  2. Anonim dedi ki:

   Bu dediklerini bir araştır istersen…

 5. Anonim dedi ki:

  mikisoft yapıyorsa kimse kullanmaz

" Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "