Okunma

Telefonunuz Ruh Halinizi Anlayacak!


20 Kasım 2015 Cuma 08:30
Telefonunuz Ruh Halinizi Anlayacak!

Kişiye özel yardımcı olabilen bir uygulama nasıl olur sizce. Üzgün olduğunuz zaman sizi anlayabilecek ve yardımcı olabilecek bir cihaz. Kim istemez ki. Microsoft‘ta bizim gibi düşünerek kişisel uygulamaların geliştirileceğini düşündü ve yeni bir projeye daha imza attı.

Günümüzde bir çok firmanın yapay zeka üzerinde çalışmalar yaptığını biliniyor. Daha önce farklı firmalar tarafından farklı dallarda yapay zeka çalışmaları yapıldığı bilinse de bu yöne Microsoft tarafından büyük bir adım daha atıldı.

Emotion APIs projesinin adı Project Oxford

Görüntü analizi yaparak karşısındaki kişinin duygularını yorumlayabilen bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın adı Project Oxford. Yani telefon karşısındaki kişinin duygularını tahmin edebiliyor. Microsoft‘un yaptığı bu çalışma uygulamaları daha yüksek bir adıma taşıyacak gibi görünüyor.

15-11/20/microsoft-project-oxford-emotion-api.png

Program işleyişi gelen görüntünün analizi ile oluyor. Çalışma da yapay zekanın şuan ki haliyle öfke, aşağılanma, iğrenme, korku, mutluluk, üzüntü ve şaşkınlık duygularını anlayabildiği ayrıca her kültürde mimik hareketlerini kolayca anlayabildiği söyleniyor.

Emotion APIs geliştiricilere açık!

Microsoft projeyi geliştiriciler için buraya tıklayarak Emotion APIs‘e ulaşabilirsiniz.

:: Siz olsanız Emotion APIs projesini nasıl geliştirirsiniz ?
yazarSinan Akarsu

Mobil işletim sistemleri ve mobil cihazlar üzerine büyük bir ilgisi bulunan Sinan, aynı zamanda bir PlayStation hastası.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Telefonunuz Ruh Halinizi Anlayacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Maşşallah ufaklığın gözleri çok güzel.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Htc candır

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Yaparsa MS yapar !

" Telefonunuz Ruh Halinizi Anlayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonunuz Ruh Halinizi Anlayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonunuz Ruh Halinizi Anlayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "