Okunma

Microsoft HoloLens Parçalarına Ayrıldı


07 Nisan 2016 Perşembe 07:30
Microsoft HoloLens Parçalarına Ayrıldı

Microsoft, “geleceğin teknolojileri” kapsamında HoloLens, Holoportation gibi çözümleri odağına alma yoluna gitmişti.

Giyilebilir teknolojiler ile sanal gerçeklik teknolojilerinin birleştirildiği ürünler, kullanıcıların bu anlamda geleceğe umutla bakmalarına bir neden oluşturmuştu.

Firmanın son teknoloji harikası ürünü ise The Verge çalışanı Tom Warren tarafından parçalara ayrıldı. Teker teker tüm parçaların incelendiği video, sitenin Youtube kanalında yayınlandı.

Kablosuz yapısı nedeniyle hiçbir ek donanıma sahip olmadan kullanıcılara hizmet veren Microsoft HoloLens’in parçalarının ayrılması ve birleştirilmesi oldukça zor gözüküyor.

Cihaz hemen önünde 3D tarama yeteneğine sahip derinlik sensörlü bir bölüm barındırıyor. Kullanıcıların teknoloji sayesinde oluşan görüntüleri son aşamada bu bölüm yardımıyla görebiliyorlar.

Derinlik sensörlü bölümün ardından ise ışın görüntülerinin doğrudan göze ulaşması için Holografik lensler cihazda konuşlanmış durumda.

Microsoft’un HoloLens çözümü için özel olarak hazırladığı ana kart ise benzersiz durumda. Bir bumerangı andıran görüntüye sahip ana kart; 32-bit Intel CPU, flash depolama, RAM, Wi-Fi, Bluetooth, Microsoft’un yeni holografik işlem birimi HPU’yu barındırıyor.

Ayrıca özel mekansal ses adlı küçük modüllere sahip HoloLens, belirli açılardan gelen dağılmış sesler, kullanıcının kulaklarına yönlendirebiliyor.

16-04/07/jpeg-7-1024x768.jpg

Microsoft HoloLens’in sahip oldukları özelliklerin parça düzeyi ile sınırlı kalmadan kullanıcı deneyimiyle sunduğunda asıl işlevini yerine getirdiğini belirtmekte fayda var. Geleceğin teknolojisi, çok umutlu bir şekilde geliyor.

:: Microsoft’un HoloLens teknolojisi hakkında  ne düşünüyorsunuz?




yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Microsoft HoloLens Parçalarına Ayrıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ttmm artık çinliler kopyalar ucuz versiyonları çıkar bizde hololens alırız 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Windows 10 mobile Microsoft edge de shiftdelete net yukarıdaki sağa sola kayar menüde takılmalar oluyor

" Microsoft HoloLens Parçalarına Ayrıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft HoloLens Parçalarına Ayrıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft HoloLens Parçalarına Ayrıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "