Microsoft Kin Hakkında Her şey


12 Nisan 2010 Pazartesi 17:30
Microsoft Kin Hakkında Her şey

Microsoft, Barcelona’da düzenlenen Mobile World Congress 2010 etkinliğinde Windows Phone 7’yi duyurarak, uzunca bir süredir beklenen hamleyi gerçekleştirmişti. Alışıldık Windows Mobile yapısından çok daha farklı bir arayüzde ve işlevde tasarlanan Microsoft’un yeni mobil işletim sistemi, Microsoft’un mobil dünyaya daha fazla ilgi göstereceğinin de adeta önemli bir habercisiydi.

 

Sizlere ilk olarak burada duyurduğumuz Windows Phone 7’ye dair geçen süre içersinde çok fazla özellik ve işlev duyuruldu. Ancak bugün gerçekleştirilen etkinlikte, basın mensuplarına gösterilen ve Kin adı verilen cihazlar serisi, mobil dünyaya yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. Sözü fazla uzatmayalım ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan Microsoft Kin detayları ile sizi baş başa bırakalım.

Bu Cihazlar Sosyal Ağlardaki Hesaplarınızı Düzenliyor

Sharp ile işbirliği içersinde gerçekleştirilen her iki cihaz Windows Phone 7 işletim sistemine sahip. Daha önce Turtle ve Pure kod adları ile anılan akıllı telefonların isimleri Kin One ve Kin Two olarak belirlenmiş. Microsoft eğlence birimi başkanı Robbie Bach önderliğinde tanıtılan cihazlar için Bach, “Her iki cihaz da binlerce saati bulan çalışmanın birer ürünü” demekten de geri durmuyor.

 

Günümüzde insanların hemen her şeyi sosyal ağlarda paylaşmak istediğinin altını çizen Bach, cihazların da bu doğrultuda geliştirildiğini vurguluyor. Cihazlarda yer alan kullanışlı yazılımlar ve özellikle de Facebook, MySpace ve Twitter için özel olarak geliştirilen widgetlar, kullanımı daha kolay ve keyifli hale getiriyor. Paylaşılmak istenen her şey sürükle bırak fonksiyonu ile saniyeler içersinde zahmetsizce paylaşılabiliyor.

HD Video Kaydı ve 8 Megapiksel Kamera

Kin, yerel arama ve web araması için tahmin edebileceğiniz gibi Bing kullanıyor. Microsoft’un Zune servisi ile bütünleşik olan cihazlar, bu konuda bir ilk olma özelliğine de sahip. Bu sayede çoklu ortam içeriklerine doğrudan erişebilmek ve hatta cihazınızı bir yayın aygıtına dönüştürebilmek olanaklı hale geliyor.

 

Cihazların teknik detayları hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da lansmanda açıklanan ve Kin serisi cihazların resmi web sayfası olan www.kin.com üzerinde yer alan açıklamalardan edindiğimiz bilgilere göre her iki cihaz da güçlü kamera özellikleri ile donatılmış. Kin One flaşlı 5 megapiksellik bir kameraya sahipken Kin Two flaş aydınlatmalı 8 megapiksel kameraya sahip. Ayrıca Kin Two’nun HD Video kaydı yapabilme özelliği de bulunuyor.

QWERTY Klavye

Her iki cihazın bir diğer ortak özelliği ise çoğunlukla genç ve dinamik bir yaş kitlesine hitap ediyor olmaları. Kare yapılı yumuşak hatlara sahip olan Kin One kızaklı açılır QWERTY klayesi ile dikkat çekiyor. Bu klavyenin tek elle kullanılabilir olması için özel bir tasarıma sahip olduğunu da belirtelim. Kin Two ise daha büyük ve çağın modasına uygun bir şekilde yatay açılır QWERTY klavyeye sahip.

 

Çoklu ortam ve eğlence özellikleri ile ön plana çıkan cihazların ekranları makul boyutlarda ve gayet net. Zune’dan alıntılanan bir medya oynatıcı kullanan cihazların eğlence arayüzleri son derece başarılı ve kullanışlı tasarlanmış. Tüm seçeneklerde olduğu gibi burada da sosyal ağlar ile tam entegrasyon ve tek tuşla özellikleri erişim dikkat çekiyor.

8 GB Bellek

Eğlence özellikleri böylesine ön plana çıkmış cihazların, müzik performanslarının da oldukça iyi olacağını tahmin etmek hayalci bir yaklaşım olmayacaktır. Ancak Microsoft bu konuda ilginç bir seçim yapmış. Kin Two’da Stereo olan güçlü hoparlörler bulunurken, Kin One’da Mono hoparlörlerin tercih edilmiş biraz şaşırtıcı. Bunun dışında depolama birimleri makul düzeylerde olan cihazlardan Kin One 4 GB, Kin Two 8 GB kapasiteli.

 

Sosyal ağlar ile uyum içinde çalışan bugüne kadar yapılmış en başarılı akıllı telefonlar olarak ifade edilen Kin One ve Kin Two’nun fiyatları hakkında bir bilgi bulunmuyor. Ancak her iki cihazın da Mayıs ayı içersinde vitrinlerdeki yerini almış olacağı düşünülünce fiyat için pek de fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor.

:: Hangi cihazı beğendiniz? Kin serisi hakkındaki ilk izlenimleriniz neler?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft Kin Hakkında Her şey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Kin Hakkında Her şey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Kin Hakkında Her şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!