Okunma

Microsoft, Linux ve Android’e Karşı


05 Nisan 2009 Pazar 12:13
Microsoft, Linux ve Android’e Karşı

Bu hafta içinde değindiğimiz bir konu olan, Microsoft‘un Windows 7‘sinin, netbook pazarında Google Android‘le yaşayacağı muhtemel mücadeleye Linux tarafı da dahil olunca Microsoft ne yapacak? Her ne kadar şu sıralarda Microsoft Türkiye’nin de yaptığımız görüşmelerde belirttiği üzere, satmayan Linux‘lu netbook ürünleri Windows’lanarak tekrar piyasaya sürülüyor da olsa, Windows 7 ile birlikte değişebilecek lisanslama ücretleri, bu konuda müşteri ve üreticilerin fikrini değiştirebilir.

Yok Devenin Symbian’ı

Mobil internet cihazı (MID) ve netbook arasında kalan ürünler için bir oyuncu da Symbian olacak. Açıkçası çalışmak için X86 yerine ARM tarzı işlemciler seçene Symbian X86‘ya taşınır da yeni bir API’ye kavuşur mu bilinmez, ama 6-7 inç segmenti artık bilgisayarlıktan çıkıp MID pazarına dönebilir. Birkaç parmakla kullanılan ve cep telefonuna göre yayla gibi olan bir klavye, birçok insanın tercih edeceği bir netbook alternatifi olabilir. Dolayısıyla Microsoft Android ve Linux’la nasıl uğraşacak bilemiyoruz ama Nokia, Communicator irisi ürünlerle geldiğinde herkes ne yapacağını şimdiden düşünmeli.

:: Sizin işinizi mobil internet aygıtları mı yoksa netbook mu görür?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft, Linux ve Android’e Karşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Linux ve Android’e Karşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Linux ve Android’e Karşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "