Okunma

Microsoft, Rekor Kırdı!


20 Ekim 2011 Perşembe 20:26
Microsoft, Rekor Kırdı!

Microsoft, kendi zaman dilimine göre Temmuz, Ağustos ve Eylül ayını kapsayan ilk çeyreğe ait mali rakamlarını açıkladı. 17.37 milyar dolar gelir elde eden firma, böylece geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %7 büyümüş oldu.

7,20 milyar dolarlık operasyon gelirinin yanı sıra 5,74 milyar dolar net kar açıklayan Microsoft, hangi bölümün ne kadar performans sergilediğini de gözler önüne serdi.

Bölümlerin performansı

Firmaya göre, içinde Office 2010‘un da bulunduğu Microsoft Business bölümü, 5,62 milyar dolar gelir elde etti. Bu başarının arkasında Office 2010‘un yanı sıra Lync, SharePoint ve Exchange, Dynamics gibi ürünler de mevcut.

Sunucu araçları bölümü ise 4,25 milyar dolar gelir elde etti. Geçen yılın aynı dönemine göre %10 gibi iki haneli bir büyüme gerçekleştiren bölüm, Windows Server 8 ile dikkatleri üzerine çekmeye devam etmek istiyor.

Windows ve Windows Live bölümü ise 4,87 milyar dolar gelir elde ederken, geçen seneye göre % 2 büyüdü. Build adlı etkinlikte açıklanan rakamlara göre 450 milyon kopya satan Windows 7 yerine gözler, Windows 8‘e çevrilmiş durumda.

Gözler, yeni oyuncularda

Bu bölümlerin yanı sıra Bing arama motoru, Xbox oyun konsolu ve Skype‘ın satın alınmasıyla beraber yeni mali yıla emin adımlarla devam eden firma, Windows Phone 7.5 ve bulut bilişim çözümleriyle büyümeye devam etmeyi hedefliyor.

:: Microsoft’un bu başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gelin, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

14 yorum - “Microsoft, Rekor Kırdı!”

 1. kowalskii dedi ki:

  Microsoft, Apple Inc nin de bir kısım hissesine de sahipti değil mi

 2. ursus dedi ki:

  haram olsun

 3. MrPerfect dedi ki:

  Troy kaptaaan ! Büyüksün . Hakkı abi sen büyük adamsın valla ya

 4. SDN Okuru dedi ki:

  @tdk kapağın hayırlı olsun kardeşim 😉

 5. hahoway dedi ki:

  Uzun süredir sdn sitesini takip ederim pek mesajım ***** ki bu haberi ve yorumları okuyana kadar Troy gerçekten son zamanlarda gördüğüm en iyi kapak arkadaş madem haberi başka siteden aldınız dedin hiç değilse saatine bak tarihe bak sizi nasıl kötülerim diye düşünmekten nasıl bir heyecanla geldiyse siteye

 6. muratteas dedi ki:

  Vay amasının.

 7. samedsymn dedi ki:

  güzel para allah bereket versin birazckta bana versin

 8. Troy dedi ki:

  Engadget’tan bile 15 dakika önce verdiğimiz halde tebrik almayı beklemiyoruz zaten.

  Burası Türkiye çünkü 😉

 9. rtsbora dedi ki:

  rakamlar muazzam. ne diyelim, allah bereket versin.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  @2 s***rtip komidin üstüne taksi parası bırakmış

 11. POWER dedi ki:

  Ne kâr ama vay <

 12. Troy dedi ki:

  @tdk, her şeyi bildiğini sanıyorsun değil mi? bunlar da sana kapak olsun bak İşte linki

  Gavura d…. bırakın artık.

  Birisi yükselmeye başladığında, paçasından tutup çekmeyi bırakın artık.

 13. tdk dedi ki:

  sdn farki ile derken sanki bill gates kankanizmis gibi davranmayin lutfen..(c)alinti yaptiginiz linkide verinki insanlar bilgilensin ilgili engadged linki asagidadir

  *****

" Microsoft, Rekor Kırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Rekor Kırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Rekor Kırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "