Okunma

Microsoft TAG Symbian’da!


15 Haziran 2009 Pazartesi 06:13
Microsoft TAG Symbian’da!

Microsoft’un Tag adını verdiği hizmet, aslında Nokia’nın yeni nesil S60 cihazlarda standart olarak sunduğu “Barkod” ile aynı vazifede.


Bu barkodun işlevi mobil cihazınızın tarayıcısını SDN anasayfasına yönlendirmek.

Geliştirilen özel sistemli barkodların kamera tarafından algılanıp, içeriğin görüntülenmesi esasına dayanan mantık biraz daha geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft, Nokia’nın hizmetinden farklı olarak renkli barkod sistemini kullanıyor. HCCB (yüksek kapasiteli renkli barkod) olarak bilinen bu sistem, Microsoft tarafından mobile daha entegre hale getirilmiş. İçeriğinde oldukça fazla bilgi taşıyabilen barkodlar yeri geldiğinde şifre korumalı olarak bile sunulabiliyor. Tabi bu işlem verilen web adresi üzerinden sağlanıyor.

Barkod oluşturma

Tümüyle renkli üçgenlerden oluşan barkodlar, belirli karakteristik özelliklere sahiplerler. Her barkodun bir adı, içerik bilgisi, opsiyonel bir tarihi ve geçerlilik süresi bulunuyor.


Tag oluşturma sayfası bu şekile karşımıza çıkıyor.

Microsoft Tag, resmi sitesinde kendi özel barkodlarınızı oluşturma imkanınız da var. Buradaki adresten kendi özel barkodlarınızı oluşturabiliyorsunuz. Tabi mobil ağırlıklı bir hizmet olduğundan içeriğinde mobil esintiler de görüyorsunuz. Barkodları ister bir web adresini isterseniz de bir telefon numarasını belirtmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca kartvizit olarak ve sadece yazı göndermek için de kullanmanız mümkün. Ama şüphesiz ki bu barkodların en güzel yanı veriyi şifreleyerek koruyabiliyor olmanız.

İndirme Adresi

Uygulama Symbian cihazlarda oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor. Zaten Nokia’nın N serisinde kullandığı yüksek kaliteli kameralar sayesinde cihazınızın barkodları tanımlaması birkaç saniye bile sürmüyor.


Uygulamanın kamerayı açması bazen zaman alabiliyor.

Microsoft’un resmi Tag sitesine ulaşmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için İngilizce olan bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan http://gettag.mobi/ adresine giderek; cihazınızla uyumlu uygulamayı indirebilirsiniz.

:: Microsoft’un “Tag”ı mı yoksa Nokia’nın “Barkod”u mu? Sizin tercihiniz hangisi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft TAG Symbian’da! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft TAG Symbian’da! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft TAG Symbian’da! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "