Okunma

Microsoft’tan OGA Uygulaması


07 Nisan 2008 Pazartesi 21:00
Microsoft’tan OGA Uygulaması
Korsan yazılımın, yazılım sektörünün belini büken büyük bir sorun olduğu ülkemizde, Microsoft yeni bir pilot uygulamayı hayata geçirerek kullanıcıları orijinal Office ürünleri kullanmaya yönlendiriyor. 29 Nisan 2008‘de hayata geçecek olan OGA Bildirimi sayesinde, kullanılan yazılımın lisanssız olup olmadığı tespit edilerek, lisanssız olması durumunda kullanıcı lisanslı yazılımın avantajlarından faydalanabilecek şekilde yönlendiriliyor.

Geçtiğimiz yıl uygulanan WGA (Windows Genuine Advantage – Windows Orijinal Ürün Avantajı) bildiriminin devamı niteliğindeki Office Genuine Advantage Bildirimi, pilot uygulama olarak Şili, İtalya, İspanya ve Türkiye’de hayata geçirilerek, lisanssız yazılıma karşı küresel bir strateji oluşturulmasına katkı sağlanması bekleniyor.

OGA Davetini Atlamayın

Güncelleme yaparken veya web üzerinden bir uygulama desteği alırken, Office Orijinal Ürün Avantajı uygulamasına katılım daveti alan kullanıcılar, ardından Office yazılımının orijinalliğini test eden bir uygulama yüklüyor. Test sonucunda lisanssız olduğu tespit edilen yazılımın kullanıcıları ise, Office uygulamalarını açtıklarında bir uyarı ile karşılaşmaya başlıyor. OGA Bildirimi, bu sırada kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi veriyor. Bu avantajların başında lisanslı yazılım kullanımının güvenlik sunması, güncellemelerin zamanında ve eksiksiz yapılarak verimlilik artışı sağlanması geliyor.

Sınır 30 Gün

30 günlük uyarı iletisinden sonra herhangi bir girişimde bulunulmaması halinde kullanıcının Office yazılımı lisanssız olarak kaydediliyor ve yazılımın orijinal olmadığı ibaresi sabit bir şekilde uygulamalar içerisinde beliriyor. Office yazılımları orijinal olmayan kullanıcılar virüs, solucan ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra, kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riski ile de karşı karşıya kalıyorlar.

Ayrıca lisanssız yazılım kullanmak, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca 150.000 YTL‘ye kadar ağır para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi ağır hukuki yaptırım riskleri içeriyor.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: Microsoft Türkiye
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Microsoft’tan OGA Uygulaması”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  open office ne güne duruyor…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bende çıktı bu dediğiniz.. ne yapacam ***** yi alırken office yüklüydü. xp orijinal ama office yi kim orijinal kullaniyorki?? silerim kullanmam yinede para vermem…wordpad kullanırım en kötüsü….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür uygulamalar, bu komediyi bertaraf etmek için geliştirilern yol ve yöntemleri öğrenmek konusunda bizi daha fazla zorlamaktan başka bir işey yaramıyor. …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hadi canım sizde hayatımız korsan olmuş bizim…….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  meraklanma onundacrackleri çıkar

" Microsoft’tan OGA Uygulaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan OGA Uygulaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan OGA Uygulaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "