Okunma

Microsoft, Xbox kullanıcılarına kulak misafiri oldu


22 Ağustos 2019 Perşembe 07:00
Microsoft, Xbox kullanıcılarına kulak misafiri oldu

Siri’nin, Alexa’nın ve  Google Asistan’ın dinlenmesinden sonra şimdi de Xbox One konsolları dinlendi. Microsoft’un çalışanları tarafından gerçekleştirilen bu adım, hem Kinect cihazı hem de Cortana altyapısı sayesinde atıldı. Peki, böyle bir adım neden atıldı?

Microsoft Xbox One kullanıcıları dinlendi

Microsoft için çalışan yetkililer, Xbox konsolları tarafından kayıt edilen sesleri nasıl dinlediklerini açıkladılar. Bu dinleme olayı, aslında, Xbox One’ın ilk günlerinden beri olan bir durum. Zira konsolda bulunan Kinect kamerasının ses komutları ile kontrol edilmesi, dinlemeyi mümkün kılan en önemli faktör.

Aynı şekilde Microsoft’un akıllı kişisel asistanı Cortana da kayıtların incelenmesini mümkün kılıyor. Kullanıcıları dinleyen çalışanlar, yapılan birçok dinlemenin kasıtlı olduğunu belirtirken bazı dinlemelerin de kullanıcılar sayesinde olduğunu açıkladı.

Microsoft Xbox One

Kullanıcılar, Xbox One’ı kendi sesleri ile yönetebildikleri için bazen kazara kritik bir işlevi aktif edebiliyorlar. Cortana kayıtlarını da dinleyebilen çalışanlar, Skype’ın dil çeviri özelliğini kullanan insanları da duyabildiler. Bütün olaylara bir açıklık getiren Microsoft, şunları söyledi:

“Servislerimizi iyileştirmek ve ses tanıma sistemimizi geliştirmek adına bunları yapıyoruz. Biz, sese dayalı hizmetlerimizi daha iyi hizmet verebilsin diye ses verileri topluyoruz. Bu, zaten, uzun zamandır apaçık bir şekilde ortada olan bir durum.”

“Ses verilerini toplamadan önce müşterilerden her zaman izin alıyoruz. İnsanların mahremiyetini korumak için incelenen ses dosyalarını analiz etmek amacıyla adımlar atıyoruz.”

Microsoft Xbox One

“Veri işleme süreçlerinin yasada yer alan en yüksek gizlilik standartlarına göre yürütülmesini talep ediyoruz. Aynı zamanda müşterilere daha fazla şeffaflık ve daha fazla kontrol sağlamak istiyoruz ve bu konu üzerinde aktif bir şekilde çalışıyoruz.

“Kullanıcılar, aslında, kendi verilerini Xbox ürünlerinin geliştirilmesinde kullanıyorlar ancak bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorlar. Biz, onlara bunu göstermeye çalışıyoruz.”
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft, Xbox kullanıcılarına kulak misafiri oldu”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hepsi Amerika’nın ajanı bırakın bu kendimizi geliştirmek için laflarını! Hepinizin elinde 15senelik teknoloji insanları dinlemenin bahanesi yok! mevcut al sonyi vur microsofta hepsi ayni facebook vs de aynı tabi apple da sütten çıkma akkaşık değil!

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Microsoft’a Amerika’nın ajanı demek için hiçbir şeyden haberdar olmamak lazım, bravo sana.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vay arkadaş özel hayat diye bir şey kalmadı. Gerçi insanlar instagram, facebook, youtube vb. platformlarda yediği, içtiği, yaptığı her haltı paylaşıyor. Bu olay onlar için sorun teşkil etmez.

" Microsoft, Xbox kullanıcılarına kulak misafiri oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Xbox kullanıcılarına kulak misafiri oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Xbox kullanıcılarına kulak misafiri oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "