Okunma

Microsoft’tan Açık Belge Biçimleri


02 Haziran 2005 Perşembe 21:00
Microsoft’tan Açık Belge Biçimleri

olarak belirleyeceğini açıkladı. Bu gelişme, Microsoft’un piyasadaki hakimiyeri konusunda şikâyetçi olan ve kapalı dosya biçimlerini okuyabilecek yazılımlar geliştirmeye çalışan açık kaynak kod topluluklarını da sevindirecek bir gelişme olacağa benziyor. Zira, kendine has dosyalama şekilleri yerine bilinen bir yöntemle artık dosyaları saklayacak olması ve biçimin de özgürleşmesi daha kolay dosya türü desteklerine sahip ofis yazılımları anlamına geliyor.

Office 12 ile beraber bilinen dosya biçimleri olan doc, xls ve ppt, uzantılarının sonlarına x alarak XML kodlama biçimleri olarak hayatımızda yer alacaklar. Ayrıca Microsoft’un, eski belgeleri toplu halde yeni XML türü belgelere çevirebilecek bir araç da sunması bekleniyor.

XML tabanlı belgeler, sıkıştırılmış bir zip biçimli dosya içinde belgedeki metin ve ek dosyaların saklanmasıyla oluşturulan belgelerdir. OpenOffice.org ofis yazılımı seti, oluşturduğu belgelerde bu dosyalama şeklini kullanıyor.
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft’tan Açık Belge Biçimleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Açık Belge Biçimleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Açık Belge Biçimleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "