Okunma

Microsoft’tan Google’a Protesto!


17 Aralık 2010 Cuma 15:30
Microsoft’tan Google’a Protesto!

Google’ın, seyahat amaçlı arama motorlarını bir bir eline geçirmesine ve son olarak da ITA için 700 milyon dolarlık bir teklifte bulunmasına, Microsoft, sert tepki gösterdi.

ITA, Hotwire, TripAdvisor, Kayak, Expedia ve Sabre Holding, uçakla yapılan seyahatlere aracılık edip FairSearch.Org birliğini oluşturuyor. Microsoft, ITA’nın müşterileri arasında ve Bing.com aracılığıyla, reklam desteğinde bulunuyor.

 

 

Microsoft, Birlik Üyelerine Yardım Eli Uzattı

İnternet devi, 700 milyon dolarlık teklifle, birlikteki tüm dengeleri bozacakmış gibi görünüyor. Zira, diğer üyelerin hareket mekanizmaları kilitlenecek. Google zaten, online seyahat arama sitelerinin yüzde 30’undan fazlasını elinde tutuyor.

Bazı otoriteler ve Microsoft’a göre de, Google, ITA’yı da ele geçirirse, birlik kontrolden çıkabilir, tekel oluşabilir ve seyahat giderleri tepeye tırmanabilir. Kaybeden ise müşteriler olur.

 

Microsoft, tam da bu noktada devreye girdi ve Fairsearch.org’a katıldı. Google’ı protesto etti ve dengeleri yerinde tutmak için ona meydan okudu. Elbette Microsoft, bir hayır kurumu değil, kendi ticari kaygıları ve nedenleri mevcut. Lakin ITA satın alınırsa, Avrupa Birliği Tekel Komisyonları da devreye girip, Google’a tepki gösterebilir. Geleceğin ne göstereceği ise meçhul.

 

:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın.
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft’tan Google’a Protesto! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Google’a Protesto! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Google’a Protesto! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "