Okunma

Microsoft’tan Güzel Haberler Var!


28 Eylül 2011 Çarşamba 03:58
Microsoft’tan Güzel Haberler Var!

Yeni yılı 1 Ocak‘ta kutluyor olsak da Microsoft çalışanları için durum, bizimkine pek benzemiyor. Firma için finansal anlamda yeni yıl demek, 1 Haziran anlamına geliyor ve tüm değerlendirmelerini bu verilere göre yapıyor.

Uzun süren analizlerden sonra Microsoft Türkiye‘nin ortaya koyduğu rakamlar, bilişim sektörü için umut verici gelişmeleri de gün yüzüne çıkarıyor. Çünkü Microsoft, 11 bin iş ortağından oluşan dev bir ekosistemin tam merkezinde olan bir şirket.

Bir önceki yıla göre KOBİ‘lerde %39′luk bir büyüme gerçekleştiren şirket, ülkemizde daha önce görülmemiş bir başarıya da imza attı. Bu iyileşmeyle beraber dünyadaki tüm Microsoft ofisleri içerisinde KOBİ‘lerde en hızlı büyüyen birim, Microsoft Türkiye ofisi oldu. 

Özel Röportaj

ShiftDelete.Net’e konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, gelişmeleri değerlendirdi.

Kamuda %19‘luk büyüyen Microsoft Türkiye, Windows 7‘nin avantajlarıyla beraber OEM ve Windows işletim sisteminde de bir önceki yıla göre %20‘lik bir büyüme gerçekleştirdi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, bu rakamları paylaşırken ilginç bir detay daha paylaştı. Sunucu ve yazılım araçlarında bir önceki yıla göre %29‘luk büyümenin arkasında çok önemli bir değişimin sinyalleri olduğunu söyledi. Çünkü bu alan, bilişim sektöründeki diğer alanlar için çarpan katsayısı çok daha değerli bir birim.

Özetle; Türkiye, kalkınmanın anahtarı olan bilişime, eskisinden daha fazla yatırım yapıyor.

Süper Transferler

Bu başarının arkasında yatan sırrı merak edenlere de hemen söyleyelim. Ülkemizde yapılan bir araştırmalarda üst üste 3 yıldır “En çok çalışmak istediğiniz firma hangisi” sorusuna yanıt verenler arasında Microsoft, hep ilk sırayı almış.

Herkesin çalışmak istediği bu ofiste Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen liderliğinde yapılan transferler, anketin ortaya koyduğu gerçekleri gözler önüne seriyor.

Öyle ki; Apple‘dan tutun da Türk Telekom ve BenQ‘ya kadar çok önemli markaların tepe yöneticileri, artık Microsoft Türkiye ofisindeki beyin takımında.

Güzel Haber Bombardımanı

Kurumsal taraftaki bu başarıdan sonra sıra geldi okurlarımızın daha da ilgisini çekecek bazı güzel haberlere. İlk haberimiz Xbox‘tan. Uzunca bir süredir “bir şekilde” ülkemize gelen bu oyun konsolu, Microsoft Türkiye‘nin çok güçlü ve iddialı olduğu satış sonrası desteğiyle resmi kanallar üzerinden satışa çıkacak.

Şimdilik bir zaman vermekten kaçınan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, konuyla ilgili olarak “Geceleri uyumadan önce, neden hala Xbox’u satmadığımızı düşündüğümde uykum kaçıyor” diyecek kadar samimi.

İkinci güzel haber, Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlarda. En güncel işletim sistemine sahip olan Windows Phone işletim sistemli telefonlar, öncelikle bir operatör ile anlaşmalı olarak piyasaya sürülecek. Hem de kısıtlı sayıda. Geçmiş olayları film şeridi gibi gözümüzce canlandırırsak, bu operatörün Turkcell olması muhtemel.

Son haber ise arama motoru Bing‘den. Ülkemizde kullanıcı sayısı giderek artan arama motorunun geliştirilmesi ve yerelleştirilmesi için daha fazla emek harcayacaklarını belirten Özmen, çok iyi hale gelmedikten sonra Bing‘i ön plana çıkarmayacaklarını belirtti.

Hem kurumsal veriler, hem de son kullanıcıları yakından ilgilendiren bu güzel haberlerden sonra bu yılın Microsoft için çok önemli bir yıl olduğunu hatırlamakta fayda var.

Windows 8‘in rüzgarından tutun da, Windows Phone, Internet Explorer 10, Live servisleri ve daha birçok ürünle tüm cephelerde mücadele eden Microsoft, yeni beyin takımıyla beraber eskisinden daha güçlü gibi görünüyor.

:: Rakamları ve haberleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Microsoft’tan Güzel Haberler Var!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bana uzak olsunlar da ben başka birşey istemem. Özgür yazılımcıyız biz. Microsoft’a filan gelemeyiz.

  Onlar ancak patent davası açarlar, BIOS’u değiştirip kendi sistemleriyle Linux yan yana çalışamasın diye çabalarlar. Merak etmeyin Windows filan kullanmıyorum. Sadece Linux… Herşeye yeter. Yeter de artar.

 2. totleben dedi ki:

  Vodafone halihazırda Windows Phone 7 satışı yapıyor

 3. Lopard38 dedi ki:

  Ruhları 5 para etmez.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nedense pek inanasım yok.
  WP7 bu sene Haziranda gelecek güya…

" Microsoft’tan Güzel Haberler Var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Güzel Haberler Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Güzel Haberler Var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "