Milyonlarca Android tehdit altında!


29 Nisan 2017 Cumartesi 13:00
Milyonlarca Android tehdit altında!

Google Play Store’daki birçok uygulama için işler pek yolunda gitmiyor. Kullanım kolaylığıyla Android kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelmiş dosya transferi uygulamaları, telefonunuz için büyük bir risk teşkil ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bir grup araştırmacı, Play Store’daki yüzlerce uygulamada güvenlik açığı olduğunu belirten bir araştırma yayınladı. Yayınlanan araştırmaya göre bu açığın ortaya çıkmasındaki temel sebep, uygulama tarafından cep telefonunda açılan portlar.

Daha önceleri bilgisayarlarda oldukça karşılaşılan bu açık ile ilgili akıllı telefonlar üzerinde sistematik olarak hiç çalışılmamıştı. Michigan Üniversitesi’nden bir ekip, özel bir yazılımla taradıkları 24 bin uygulamanın 410 tanesinde potansiyel bir açık tespit etti.

 17-04/29/indir-1493463560.png

Grup bu problemi “Yeni ortaya çıkarılan bu açık çok sayıda güvenlik ve gizlilik ihlaline yol açabilir. Örneğin kişi listesi, fotoğraflar gibi hassas veriler bu açık yüzünden dünyanın herhangi bir yerinden kolayca çalınabilir.”şeklinde açıklıyor.

Buradaki asıl problemin, Wi-Fi üzerinden dosya transferine olanak sağlayan Wi-Fi File Transfer gibi uygulamalar olduğu görülüyor. Bu uygulamalar, kullanıcılarının Wi-Fi üzerinden telefonlarındaki bir porta bağlanmalarını, telefonun tüm içeriğine ulaşmalarını ve bilgisayarlarına kopyalamalarını sağlıyor. Ancak yetersiz güvenlik önlemleri yüzünden hackerler, bu uygulamaları kullanarak telefonunuza kolayca ulaşabiliyor.

10 Milyon Android cihaz risk altında olabilir!

Wi-Fi File Transfer gibi uygulamaların en az 10 milyon kez indirildiği düşünüldüğünde, bu problemin sadece teorik olmadığı açıkça ortaya çıkıyor. Araştırmacılar 410 uygulamadan 57’sinin kesinlikle güvenli olmadığını, bahsedilen ataklar gerçekleştirildiğinde uygulamaların otomatik olarak portu açtığını ve hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını belirtti.

Araştırmacılar, bahsedilen büyük güvenlik açığından Google’ı da haberdar etseler de şirketten henüz bu konuda açıklama ya da bir önlem gelmedi. Bu yüzden eğer Wi-Fi File Transfer benzeri bir uygulamanız varsa ve hacklenmek istemiyorsanız, gerekli önlemler alınana kadar uygulamayı silin.

::Siz dosya transferi için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?
Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

utorrent de sıkıntı olur mu ki?

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Çünkü android ahahahahaha

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Quickpic uygulamasında bile wifi transfer özelliği var.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

zaten hemen hemen her uygulama her halta erişim istiyor, hackerların belli bir hedef yoksa artık telefonla ilgili açık aramasına gerek bile yok. İlgi çekici bir uygulama yapsın zaten milyonlarca telefona indiriliyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

He ya hackırlar hemen telefonuza sızarlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ios androidden daha cok heleniyor ve daha cok arizali raporlar iyle soyluyor ioscular ovunmeyin android gibi bir isleyim sistemi daha gelmez tek kelime ile mukemmel.

" Milyonlarca Android tehdit altında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milyonlarca Android tehdit altında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milyonlarca Android tehdit altında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2