Okunma

Minik ve Faydalı Windows Araçları


11 Haziran 2009 Perşembe 12:53
Minik ve Faydalı Windows Araçları

Windows işletim sistemlerinin, paketten çıktığı haliyle yeterli bir çözüm sunduğunu söylemek pek mümkün değil. Daha rahat bir kullanım için, birçoğumuz internet tarayıcı, medya oynatıcı, zengin metin görüntüleyici ve benzeri uygulamalar için alternatiflere yöneliyoruz.

Peki, varlığından belki haberdar bile olmadığınız özellikleri de basit ve küçük programlar vasıtasıyla çalıştırabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte Windows işletim sisteminde kullanabileceğiniz, 10 MB’tan fazla yer kaplamayan, minik ve faydalı programlar:

Taskbar Shuffle

Firefox’ta sekmeleri gönlünüzce sürükleyip taşımaya alıştınız. Peki aynı rahatlığı Windows’un görev çubuğunda da yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sadece 6 MB yer kaplayan Taskbar Shuffle, tam olarak bu işe yarıyor. Yazılımı ücretsiz indirip kurduktan sonra, görev çubuğundaki pencere simgelerini istediğiniz gibi taşıyabilirsiniz.

:: Taskbar Shuffle 64 bit sürümü indirin.

:: Taskbar Shuffle 32 bit sürümü indirin.


Everything

Birkaç yüz kilobaytlık arama motoru olur mu demeyin! Everything adlı masaüstü arama motoru, minik kurulumunun ardından sunduğu hızlı dosya endeksleme ve ardından arama servisiyle parmak ısırtıyor. Gerçek zamanlı güncelleme ve dosya paylaşım kolaylığı da sağlayan Everything, tüm Windows sürümlerinde çalışıyor.

:: Everything yazılımını indirin.


Texter

Sıklıkla kullandığınız metinler için, belirli bir yazılımda değil, Windows genelinde kısaltmalar oluşturmak için sadece 2,5 MB RAM tüketen Texter emrinizde.

İsim ve soyisim bilgileri, adresler, imzalar veya diğer ihtiyaçlar için birkaç harften ibaret kısaltmalar oluşturmanıza imkan tanıyan Texter, Ctrl+Shift+H ile yeni kısaltmalar oluşturup, seçtiğiniz tetik tuşuyla aktif hale getirmenizi sağlıyor.

:: Texter yazılımını indirin.


Revo Uninstaller

Windows açılırken çalışan programları kapatın ya da bir programı sistemde hiçbir iz bırakmadan güvenle silin. Üstelik sadece simgesine tıklayarak silme işlemini başlatmak da Revo Uninstaller ile mümkün. Programın Türkçe dil desteği mevcut.

:: Revo Uninstaller yazılımını indirin.


CCleaner

En popüler Windows bakım araçlarından biri olan CCleaner, birkaç tıklama ile geri dönüşüm kutusundan web tarayıcısı kalıntılarına, kayıt defterinden geçici sistem dosyalarına kadar birçok bölgede güvenli temizlik yapabiliyor.

Temizlik işlerini başlangıçta yapabilecek şekilde görev zamanlama şansı imkanı da tanıyan CCleaner, Türkçe dil desteğine de sahip.

:: CCleaner’ı ücretsiz indirin.


Process Explorer

Windows’un varsayılan görev yöneticisine alternatif olarak kullanabileceğiniz Process Explorer, “rundll” veya “svchost” gibi belalı işlemler hakkında daha fazla bilgi sunarken, sistem belleğinden tasarruf etmek istediğinizde de adeta bir metal dedektörü işlevi görüyor.

:: Process Explorer’ı indirin.


Google Talk

Gmail üzerinde bir e-posta hesabınız varsa, Google Talk da mutlaka bilgisayarınızda bulundurmanız gereken bir program. MSN’in Google hesabıyla çalışanı olarak tanımlayabileceğimiz Google Talk, Google bağlantılarınızla anlık görüşme yapma ve e-postaları gerçek zamanlı denetleme imkanı sunuyor.

:: Google Talk’u indirin.


IrfanView

Windows’un varsayılan resim görüntüleyicilerinden çok daha işlevsel olan IrfanView, basit kesip biçme işlemlerinin yanı sıra slideshow hazırlama, çoklu dosya düzenleme ve hatta ses ve video oynatma gibi özellikler barındırıyor.

:: IrfanView yazılımını ücretsiz indirin.


Winamp

Bilgisayarınızda şarkı dinlemek için kullandığınız emektar program Winamp, halen en başarılı medya oynatıcılardan biri olma özelliğini koruyor. Yeni sürümüyle birlikte Türkçe dil desteğine de kavuşan Winamp, MP3 ve MP4 gibi medya dosyalarını oynatacak küçük ve kolay kullanımlı bir program arayanlar için bire bir.

:: Winamp’ı indirin.


ImgBurn

Özellikle Xbox 360 sahiplerinin, Verbatim çift katmanlı DVD ile birlikte oldukça yakından tanıdığı ImgBurn, minik ve hafif bir DVD yakma programı. Disk imajı oluşturma, imaj yakma veya veri diski oluşturma gibi Nero’da aradığınız tüm özellikler ImgBurn’de ücretsiz olarak mevcut.

:: ImgBurn’ü indirin.

:: Siz de kullandığınız küçük ve faydalı programları forumda paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Minik ve Faydalı Windows Araçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Minik ve Faydalı Windows Araçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Minik ve Faydalı Windows Araçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "