Okunma

Mobil Alışveriş Uygulamaları Revaçta!


24 Kasım 2015 Salı 08:01
Mobil Alışveriş Uygulamaları Revaçta!

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin her geçen gün artması ve masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlara taşınmaya başlıyor. Alışveriş alışkanlıklarımızı da kökten değiştirmeye başladığı için, mobil alışveriş ayrı bir inceleme konusu olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan anket çalışmalarında e-ticaret dünyasına, yazılımcılara ve girişimcilere fikir verecek sonuçlar elde edildi.

Mobil Alışverişte Güven Sorunu

Anket sorularından  “Akıllı telefonunuz üzerinden alışveriş yaptınız mı?” yanıtlayan 1.500 kişiden yalnızca yüzde 40’ı “evet” yanıtını verdi. Geri kalan yüzde 60’lık kesimin ise, bugüne kadar akıllı telefonlarından hiç alışveriş yapmadığı görülüyor. Akıllı telefonlarından alışveriş yapmayan bu kişilerin, mobil alışveriş süreçlerine yeterince güvenmedikleri ve bu yüzden alışveriş yapmamayı tercih ettikleri ortaya çıktı.

Neden Mobil Alışveriş

Akıllı telefonları üzerinden alışveriş yaptıklarını belirten kişilerin yüzde 85’i, mobil alışveriş için akıllı telefon yerine tablet kullanmayı tercih ediyor. Mobil alışveriş yapan kişilerin yüzde 48’i kullanım kolaylığı nedeniyle mobil alışverişi yaparken, yüzde 36’sı fırsatları kaçırmamak için, yüzde 16’sı ise güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamak için tercih ettiklerini belirtiyor.

Mobil alışveriş yapanların, yüzde 50‘si teknoloji ürünlerini satın alıyorlar. Geri kalan kısım ise moda, kozmetik ve dekorasyon ürünlerini satın alıyor. Anket sonuçlarına göre akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş için tercih ettiği özel bir gün veya dönem olmadığı ortaya çıktı. Anketi cevaplayan kişilerin yüzde 83’ü “En çok hangi dönemde mobil alışveriş yaparsınız?” sorusuna “Fark etmiyor” yanıtını verirken, yüzde 7’lik oranlarla en çok Sevgililer Günü ve Yılbaşı özel günler kategorisinde öne çıkıyor.

Mobil Uygulamalar Tercih Ediliyor

Anket sonuçlarına göre kişilerin yüzde 61’i, alışveriş yapacakları sitenin mobil uygulaması olmasının veya web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olarak erişilmesini tercih ediyor. Akıllı telefon kullananların yüzde 46’sı web siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih ederken, yüzde 54’ü de mobil uygulamaları kullanıyor. Mobil alışveriş yapan kişilerin yüzde 64’ü Android işletim sistemli akıllı telefon kullanırken, yüzde 16’sı iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefon kullanıyor.

:: Yapılan mobil alışveriş anket sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSedanur Alkan

Online topluluk yönetimi konusunda uzman olan ve kendini sosyal medya tarafında da geliştiren Seda, ShiftDelete.Net'teki çalışmasını devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Mobil Alışveriş Uygulamaları Revaçta!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    artık insanlar neredeyse bılgısayar kullanmaz hale geldi devir mobi devri

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Herseyi insanlar artik telden yapiyor bundan gerek yok….

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ios kesimi genellikle iphonea para döktüğü için para kalmıyor o yüzde başka şey alamıyorlar. 🙂

" Mobil Alışveriş Uygulamaları Revaçta! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Alışveriş Uygulamaları Revaçta! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Alışveriş Uygulamaları Revaçta! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "