Okunma

Mobil Ödeme ABD’de İlgi Görüyor


06 Aralık 2011 Salı 13:53
Mobil Ödeme ABD’de İlgi Görüyor

Ünlü kahve dükkanları zinciri Starbucks‘ın ABD’de uygulanan mobil ödeme sistemleri beklenin üzerinde ilgi gördü. Yaklaşık bir yıl önce başlayan hizmetten bugüne kadar 26 milyon kullanıcının faydalandığı açıklandı. Bu rakam toplam satışların dörtte birine tekabül ediyor. Yani her dört satıştan biri mobil ödeme sistemleriyle yapılmış. 

Starbucks‘tan yapılan açıklamaya göre en çok ilginin New York, Seattle, San Francisco, Chicago ve San Jose şehirlerinde olduğu ifade edildi. Starbucks, kendi kartı üzerinden yapılan ödemelerin önümüzdeki yıl daha da artacağını belirtti. ABD’deki uygulamada Starbucks kartına mobil ödeme yöntemleriyle yükleme yapılabiliyor.

Türkiye‘de de kullanılan Starbucks kart sisteminde karta yüklenen para miktarınca harcama yapabiliyorsunuz. Ancak Türkiye‘de karta para yüklemek için mutlaka bir Starbucks şubesine gitmek gerekiyor. Online ya da mobil ödeme sistemi bulunmuyor.

:: Mobil ödeme sistemlerini mantıklı buluyor musun?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Mobil Ödeme ABD’de İlgi Görüyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SDN Okurları Lütfen Yazılanları Dikkatlice Okuyunuz..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sayin sdn okurlari : D

 3. SDN Okuru dedi ki:

  birinci sdn okuru size katılmıyorum
  ikinci sdn okuru kesinlikle katılıyorum. her yeni çıkan teknolojiye laf atmak artık adetten olmuş

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Söylediklerinizin akla yatkın bir tarafı yok nereden tutsam elimde kalıyor lütfen makul olun sayın sdn okuru

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sn SDN okuru, bahsettiklerinizi okuyupta nasıl kötü bir sonuca ulaştığınızı anlamakta zorlanıyorum. Para kullanımının azalması demek kayıt dışı ekonominin ve vergi kayıplarının azalması demek yıllardır bu vergiler maaşlı çalışanların sırtına yükleniyor, bırakında birazda serbest meslek sahiplerini izlesinler. Ayrıca hayatımıza getirdiği yenilikler çok daha fazla ödemelerde sıra beklemeden yaklaştırıp geçmek, şifreli veya şifresiz kredi kartının yol açtığı şifre görünmesi yada kanunsuz olarak kart bilgilerinin kullanılarak para çekilmesi sorununa bir çözüm olur. Hem ne olacak telefon çalınırsa anlamıyorum, cüzdanınız çalınınca ne oluyor, pos cihazlarının şifre harici kullanımı hala mümkün, internet üzerinden şifresiz mail order sistemi halen mümkün, yani kredi kartınız çalındığında iptal edene kadar ne çekiyorsanız telefonunuz çalınırsa da aynı şeyler söz konusu ararsınız operatörünüzü hattınız kapatır, ararsınız bankanızı iptal eder, neticede bu da banka üzerinden yapılan bir pos işlemi ve banka hesabınıza bağlı çalışıyor banka için kredi kartından bir farkı yok. Para kullanmazsanız sizi uzaktankapatırlar demişsiniz, eğer yasalara uygun yaşayan biri iseniz zaten o kredi kartı borçları gelir sizi bulur ödenmeyen borç siz ölene kadar peşinizden gelir o borcuda kağıt para kullanarak ancak geciktirir ve borcun katlanmasını sağlarsınız ama ne bir mülk ne de kendi adınıza birşey alabilirsiniz.
  Yani bir an önce gelsinde artık bozuk para derdi ortadan kalksın bu tür yenilikleri destekliyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kişinin cep telefonu çalındığı anda kapatana kadar küçük tutarlı meblalar harcar, bitirince telefonu kapatır. sonra yediği içtiği kar kalır ve telefonu satar. Ayrıca bu tarz haberleri kötü bile olsa yaygınlaşması için elden ele kulaktan kulağa yayıyorlar ki millet iyi bişeymiş gibi görüp yönlensin diye. Kağıt parayı bitirip insanları online dolaşıma almak istiyolar ki, istedikleri zaman istedikleri kişinin tüm adımlarından tut ödemelerine kadar. her hangi bi durumda o kişiyi online kapatacak pozisyona getirmek için. İstediğiniz kadar inanmayın, bu dediğimi yaşamanız için 10 seneniz kaldı. O zaman biri demişti dersiniz.

 7. REDFOKS dedi ki:

  Önümüzdeki iki yıl içerisinde ülkemizdede bu olaylarda patlama bekliyorum.

" Mobil Ödeme ABD’de İlgi Görüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Ödeme ABD’de İlgi Görüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Ödeme ABD’de İlgi Görüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "