Okunma

Mobilde Moda, İşletim Sistemleri


27 Şubat 2010 Cumartesi 16:52
Mobilde Moda, İşletim Sistemleri

Norveçli araştırma ve rehberlik şirketi Integrasco, sosyal ağlarda hangi konuların konuşulduğuna dair detaylı bir araştırma yaparak, günün modasının nabzını tutmaya çalışmış. Sonuçların mobil dünyayı ilgilendiren kısmına bakınca, özellikle 2009 yılının en önemli mobil olayı sayılabilecek işletim sistemleri savaşının sosyal ağlarda da mobil cihazlara dair en çok konuşulan konu olduğunu görüyoruz. Buradan çıkan sonuca göre Android % 40 ile en popüler olurken onu % 33 ile Microsoft‘un mobil işletim sistemleri ve % 14 ile Symbian izliyor.

Önceki yıllarda yapılan araştırmalara baktığımızda, 2007 ve 2008 yılları megapiksel yarışlarının kıyasıya sürdüğü bir yıl olmuştu. Bu dönemde güçlü çoklu ortam özellikleri ile ön plana çıkan Sony Ericsson ve Nokia en etkin iki isim olurken, Symbian da pastanın % 50’lik dilimini oluşturuyordu.

Bugüne baktığımızda ise güçlü donanıma sahip akıllı telefonların, özellikle de Androidli mobil cihazların ön planda yer aldığı görülüyor. HTC Hero ve Motorola Droid gibi cihazlar ile adından sıkça söz ettiren bir işletim sistemi haline gelen Android, Nexus One ile adeta tavan yaptı. Mobil dünyadaki olayları ve gelecekte yaşanabilecek muhtemel gelişmeleri tüm detayları ile ortaya koyan bu araştırma sonuçlarının, bulunduğumuz yıl içersinde nasıl ve hangi yönde değişim göstereceğini ise piyasaya dahil olacak yeni oyuncuların gücü gösterecek.

:: Mobil cihazlarda öncelikli aradığınız detay hangisi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobilde Moda, İşletim Sistemleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobilde Moda, İşletim Sistemleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobilde Moda, İşletim Sistemleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "