Okunma

Montevina’nın Sonrası: Calpella


02 Mayıs 2008 Çarşamba 21:00
Montevina’nın Sonrası: Calpella
Önümüzdeki ay yeşil sahalarda görmeyi beklediğimiz Intel’in dizüstü platformu Montevina için geri sayım sürerken, Intel’den şık bir hamle ile bir sonraki dizüstü platformu hakkında bilgiler geldi.

Calpella olarak adlandırılan Centrino 3 dizüstü platformu, Montevina’dan bir yıl sonra, 2009’un ikinci çeyreğinde kullanıcıyla buluşacak. 45nm Nehalem işlemci kullanacak olan Calpella, Intel’in yakında çıkacak olan 45nm işlemcilerindeki HyperThreading teknolojisini de destekleyecek. DDR3 bellek kontrollü bir video işlemcisini de içinde barındıran Nehalem işlemcileri ve devrim niteliğinde güç yönetimi sözüyle gelen 3,5 GHz kapasiteli WiMAX alıcıları, Calpella’nın güç tüketimiyle ilgili ipuçlarını da veriyor. Yeni platformuyla birlikte cezbedici görsel deneyim sözü de veren Intel, bunun ne anlama geldiği hakkında kesin bir açıklamadan ise kaçınıyor.

:: Calpella ile ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim