Mount&Blade


25 Eylül 2005 Pazar 14:00
Mount&Blade
Bu tanıtımı, oyunun Türklerin elinden çıkması sebebiyle yayınlıyoruz. Zaten ismine bakarsanız Türkler tarafından yaşam biçimi olarak benimsenmiş “at binenin, kılıç kuşananın” sözünden hemen bağı kurabilirsiniz (tabii bu bağı “at, avrat, pusat” sözüyle de kurabilirsiniz, nasıl isterseniz).

Oyunun kodlamasıyla ilgilenen kişi Armağan Yavuz ve görsel kısımlarını tasarlayan da İpek Altan Yavuz, küçük bir grup testçi ve destekçiyle bu oyunu ortaya çıkarmış.

Oyun bir Aksiyon ve RPG karışımı olarak nitelendirilebilir. RPG öğeleri olan karakter yaratma, karakterin özelliklerini seviye ile koşut şekilde artırma, çevreyle iletişime geçme ve görevler alıp yerine getirme oyun içinde henüz beta aşamasında olmasına rağmen gayet başarılı şekilde kullanılmış. Oyunun esnek olduğunu düşündüğümüz tasarımı ileride daha fazla öğenin içine eklenmesini kolay hâle getrebilecektir.

Aksiyon kısmı ise siz savaşa girdiğinizde başlıyor. Savaşlar üç boyutlu ortamda ve gerçek zamanlı. Bir RPG’de bu özellik gerçekten şahane. Yani yalnızca yetenekleriniz çok yüksek diye her attığınızı vuramamak ve oyuncunun kendi el becerisini de olaya dahil etmek oldukça güzel bir fikir. Açıkçası bir FPS oyuncusu olarak uzaktaki adamı okladıktan sonra yanınıza gelmiş olan düşmana kılıç çekmek oldukça tatmin edici geldi.

Oyunu gerçekçi bir seviyede oynarsanız (ayarlarında mevcut bir kaç değişken var) iki tane okla ölmeniz veya tek kılıç darbesiyle toprağı öpmeniz olası. İyi bir mekanik yay (crossbow, arbalet de diyebiliriz) da sizi tek bir vuruşta aşağı alacaktır. Tabii bu tarife sadece sizin için değil karşınıza çıkabilecek düşmanlar için de geçerli.


Oyundan Ekran Görüntüleri

Oyun, satın almadna önce rahatça oynamanıza imkân verecek şekilde yapılmış. Oyundaki karakteriniz 6. seviyeye gelene kadar kısıtlamasız şekilde oynayabiliyorsunuz. Oyunun şu anki fiyatı 12$ ve tam fiyatı olan 25$’a doğru her yeni sürümle beraber ilerleyeceği belirtilmiş. 12$, oyunun yaratacağı bağımlılık ve sağlayacağı eğlencenin yanında pek lafı edilmeyecek bir tutar. Ayrıca oyunun satması geliştiricilerin bu işe devam etmesi açısından önemli. Son bir not olarak da şunu iletelim: Oyun İngilizce olarak yazılmış; Türkçe sürümü çıkar mı çıkmaz mı bir fikrimiz yok.
:: Oyunu indirmek veya satın almak için TaleWorlds‘ün sitesine bakabilirsiniz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
54 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaşlar nolur lütfen bana bu oyunun key ini atın [email protected]

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar size nehir korsanlarının nerde doğduğunu söliyim zendarın hemen(denizedoğru) aşağı iniyoruz nehirin denizle birleştiği yerde çıkıyorrr…

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Madem Türk arkadaşlar tasarlamış oyun neden Türkçe olarak çıkmamış anlamadım

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

asker alma şifresi nedir söyler misiniz

" Mount&Blade konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mount&Blade ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mount&Blade ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2