Okunma

Mount & Blade: Warband PC İncelemesi


30 Mayıs 2010 Cuma 12:45
Mount & Blade: Warband PC İncelemesi

Puan: 8.0/10

Türk oyun geliştirici ekibi Taleworlds‘ün hazırladığı Mount & Blade, uzun zamandır oyun dünyasında adı geçen bir yapım. Şimdilerde ise Mount & Blade: Warband popüler! İlk oyunun geliştirilmiş bir versiyonu olan Warband, RPG severlere kuvvetli bir alternatif olarak geldi. Ülkemizde Tiglon tarafından dağıtılan yapımı, vakit kaybetmeden test merkezimizde ağırladık.

Çoklu oyuncu seçenekleriyle genişletilen yapımda, 64 kişiye kadar Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag, Conquest, Battle ve Siege modları bulunuyor. Ancak yapımın asıl iddialı olduğu konu, tek kişilik geniş senaryo modu.

Tamamen Türkçe

Eğer daha önce Mount & Blade deneyimi yaşamadıysanız, öncelikle eğitim bölümlerini (Başlangıç Eğitimi) oynamanızı tavsiye ederim. Burada farklı seviyelerdeki NPC’lerden eğitim alabiliyorsunuz. Asıl senaryo heyecanına atılmak istiyorsanız, “Yeni Oyuna Başla” seçeneğine tıklamalısınız. Böylelikle Mount & Blade: Warband heyecanı başlıyor.

Evvela karakter yaratarak adım atıyoruz oyunun dünyasına. Bunun için öncelikle bir geçmiş planlamalıyız. Tamamen Türkçe olan yapımda, kolaylıkla nasıl bir geçmişiniz olduğunu tasarlayabiliyorsunuz. Oyun size birkaç soru soruyor ve bunların yanıtlarına göre hem karakterinizin özellikleri değişiyor, hem de hikayesi…

Karakterinizi Tasarlayın

Oynayacağınız karakteri tasarlama açısından, RPG türünün önde gelen yapımlarından aşağı kalmıyor Mount & Blade. Başta tipinizi belirliyorsunuz. Bu aşamada o kadar çok ayrıntı var ki, eğer estetiğe önem veren biriyseniz (Aşağıdaki resimden anlayacağınız üzere, biz pek önem vermedik), bu bölümde epey vakit harcayabilirsiniz. Zira yapımda yüzün her türlü detayı düşünülmüş.

Karakterinize özellik puanlarınızı dağıttıktan sonra macera başlıyor. Aslında yapımda bir bakıma kendi serüveninizi buluyorsunuz. Oyunun kutusundan da çıkan geniş haritada çok sayıda köy ve şehir yer alıyor. 13. Yüzyılın Kalradia’sında ilerlediğimiz yapımda, yolculuklar esnasında düşman gruplarla karşılaşıp, onlarla savaşmak zorunda kalabilirsiniz… Hatta onlara yenilip tutsak da olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda eşyalarınızı kaybedebileceğiniz gibi, sizin ve ekibinizin moralleri de bozuluyor.

Her Şey Kalradya Tahtı İçin

Yapımda köylere gidip gönüllü toplayabileceğiniz gibi, ister savaşıp ister de köylerden mühimmat alabiliyorsunuz. Hatta köyleri vergiye bağlayıp, düzenli para kazanmanız da mümkün. Sınırlarınızı genişletmek için yeni kaleler fethedebileceğiniz yapımda, tabii ki geniş birliklere ihtiyacınız olacak.

Harita üzerinde karşılaşacağınız üç farklı birlik tipi mevcut. Bunlardan biri olan Kahramanlar, diğerlerinden farklı olarak üstün yetenek puanlarıyla dikkat çekiyor. Hatta onlarla beraber kazandığınız deneyim puanlarını dağıtırken, Kahramanlar’ın özelliklerinin nasıl gelişmesi gerektiğini de belirliyorsunuz.

Kalabalık İyidir

Yanınıza alabileceğiniz bir diğer birlik tipi de “Normal Birlikler” ismiyle nitelendiriliyor. Şehirlerdeki hanlardan kiralanabilecek bu kişiler, köylerde karşınıza gönüllü olarak da çıkabiliyor. Onları yönetebiliyor olmanıza karşın, Kahramanlar’dan farklı olarak özelliklerine müdahale edemiyorsunuz.

Son olarak Esirler de yanınıza katabileceğiniz birlik tiplerinden bir diğeri. Başka savaşlarda yenilmiş olan bu kişilerin yetenekleri de sınırlı. İsteğe bağlı olarak karşılaştığınız bu kişileri de grubunuza katabiliyorsunuz.

Uzakları Yakın Eden Atlar

Yapımın büyük haritasında dolaşmak için atlardan daha iyi bir alternatif yok. Kendi özel kabiliyetleriyle gelen atların bazıları hızlı koşarken, bazıları ise manevra kabiliyetiyle göz dolduruyor. Kimi kolay kolay yara almazken, bir diğeri ise düşmana çarptı mı ağır hasarlar bırakıyor…

Düşük sistemlerde bile rahat oynanabilecek bir yapım olan Mount & Blade: Warband, DirectX 7 ve 9 desteğiyle geliyor. Dolayısıyla günümüz oyunlarını çalıştırmak için kurduğunuz sistemler neredeyse aynı anda iki(!) tane Warband çalıştırabilir.

Maceranın Sonu

Grafiksel açıdan emsallerinden geride kalan yapım, başarılı sayılabilecek oynanabilirliği ve tamamen Türkçe olmasıyla gönlümüzü çalıyor. Oyunda, önünüzden çekilmeyen yapay zeka mağduru ekip arkadaşları ya da düşmanlarla karşılaşmanız olası. Fakat bunlar bile geniş diyarlarda at sürme keyfinin önüne geçemiyor.

Eğer şu sıralar oynayacak bir RPG arıyorsanız, Mount & Blade: Warband, tamamen Türkçe olmasıyla, yabancı dil problemi çeken kullanıcılara göz kırpıyor. Geniş haritası ve özgürlükçü yapısıyla oyun, türün müdavimleri için başarılı bir alternatif.

:: Mount & Blade: Warband ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net’te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

7 yorum - “Mount & Blade: Warband PC İncelemesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  shift (sol) + esc nin altındaki o tuhaf e tuşunu uynı anda bastıında komut satırı çıkıyor ama online a daha hiç kullanmadım bi deneyin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl konuşulur

 3. SDN Okuru dedi ki:

  neyle biriyle konuşuruz konuş yazıyor ya altında

 4. SDN Okuru dedi ki:

  online oyun mu bu ben tam anlayamadım güzel gibi ama level kasma item alma skil falan var mı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Muhteşem teşekkürler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bütün kaleleri aldım her yerı haridaki ondan sonra napıoruz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  acaba nasıl konuşulur

Yorum yazın

Geri bildirim