Mozilla ağ tarafsızlığını yeniden inşa edecek


19 Mart 2021 Cuma 19:29
ABONE OL
Mozilla ağ tarafsızlığını yeniden inşa edecek

Popüler internet tarayıcısı Firefox’un geliştiricisi olan Mozilla, ağ tarafsızlığını yeniden inşa etme görevini üstlendiğini açıkladı. Firma görevde ADT, Dropbox, Reddit ve Wikimedia kuruluşlarla ortaklık kurma yoluna gidecek.

Mozilla büyük firmalarla iş birliğine gidecek

Mozilla, Amerikan Federal İletişim Komisyonu’nun ‘federal düzeyde ağ tarafsızlığını yeniden tesis etme’ görevini üstlendiğini bir blog gönderisiyle duyurdu. Blog yazısında firma, temel amaçlarının ağ tarafsızlığını aciliyet meselesi haline getirmek olduğunu ve bu doğrultuda aralarında ADT, Dropbox, Eventbrite, Reddit, Vimeo, Wikipedia gibi büyük firmalarla kafa kafaya vereceğini belirtti.

mozilla-ag-tarafsizligini-yeniden-insa-edecek

Mozilla’nın baş hukuk sorumlusu olan Amy Keating gönderide, “Ağ tarafsızlığının korunmasına duyulan ihtiyaç, salgın sırasında daha da belirgin hale geldi. Sınıfların ve ofislerin zorunlu olarak çevrimiçine taşındığı bir anda aileleri ve işletmeleri yağmacı faaliyetlerden korumak için güçlü hükümet gözetimi ve yaptığımı ile eşleştirilmiş kurallara sahip bizim için olmak kritik derecede önemlidir” ifadelerini kullandı.

Ağ tarafsızlığı, internetteki tüm verilere eşit önem verilmesini, muamele edilmesi gerektiğini savunan ve internet servis sağlayıcılarının bazılarına diğer firmalara göre daha hızlı ya da özel erişim sağlayarak web siteleri ve hizmetlerin onları tercih etmelerine izin verilmemesi fikridir. Fikir ayrıca Comcast, Verizon ve AT&T gibi internet servis sağlayıcılarının kendi içeriklerine rakiplerinden gelenlere göre daha hızlı erişim sağlanmasının da önüne geçiyor.

Blog gönderisinde Federal İletişim Kurulu başkanı Jessica Rosenwercel’e yazılan ve tarafsızlığın internetin ekonomik büyüme için bir motor olmasına izin veren ortamı koruduğunu aktaran mektuba da yer verildi. Zira internet servis sağlayıcılarının trafiği engellemesi ya da öncelik sıralarına karışmamaları adaleti bir adım daha ön plana çıkarıyor.

Söz konusu gönderi ve mektup, Kaliforniya eyaletinin yeni ağ tarafsızlığı yasasını yürürlüğe sokmasının ardından geldi. Geniş bant gruplarının karşı çıktığı ancak Şubat ayında federal bir yargıç tarafından onaylanan yasa, Obama yönetiminde oluşturulan internet trafiğine öncelik verme konusundaki kurallardan daha katı bir vaziyette.

Yeni yasa, AT&T’nin bu haftaki eyaletteki sponsorlu veri programını sona erdirmesine yol açtı. Program, firmanın kablosuz hizmetine sahip olanların DirecTV, AT&T TV ve HBO’yu yayınlamasına ve YouTube veya Netflix’teki benzer akışların aksine, aylık kademeli veri sınırlarına göre sayılmasına izin vermiyordu.

Kaynak: CNet
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Mozilla ağ tarafsızlığını yeniden inşa edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla ağ tarafsızlığını yeniden inşa edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla ağ tarafsızlığını yeniden inşa edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!