Okunma

Mozilla, Google Olmadan da Kazanıyor


26 Kasım 2015 Perşembe 11:30
Mozilla, Google Olmadan da Kazanıyor

Firefox geliştiricisi Mozilla uzun yıllar, Google ile aralarında olan sponsorluk anlaşmalarıyla yüksek miktarda gelirler elde etti. Firma arama ve reklam anlaşmalarında, tarayıcının ana arama motoru olmak koşulu ile birlikte Mozilla’ya ödeme yapıyordu. Bu anlaşma geçen sene sona erdi. Böylece Firefox ana arama motoru Amerika’da Yahoo, Çin’de Baidu, Rusya’da ise Yandex oldu. Avrupa genelinde ise Firefox’u hala Google arama motoru ile görmek mümkün ancak firma bundan herhangi bir gelir elde etmiyor.

15-11/26/mozilla-firefox-ios.jpg

Mozilla Firefox, Google olmadan da kazanıyor

Mozilla, 2014 yılı gelirlerini içeren bir raporu yakın zamanda yayımladı. Bu raporda 330 milyon dolar gelir elde edildiği görülüyor. Google ile olan anlaşma ise 2014 sonunda bitmişti. Yani karşılaştırma yapılabilmesi için 2015 senesi gelir rakamlarının görülmesi gerekiyor ancak Mozilla Mali İşler Müdürü Jim Cook, bu seneki rakamların geçen seneye göre daha da iyi olduğuna inanıyor.

“Önümüzdeki sene için bu yılın raporlarını yayımlamayı heyecanla bekliyoruz. 2015 finansal olarak ne kadar güçlü bir şekilde gelişmeye devam ettiğimizi gösterecek.” şeklinde açıklamalarda bulunan Cook, bir bakıma Mozilla’nın Google anlaşması olmadan da rahatça gelir elde edebildiğini ima etti.

Mobil tarafında Android üzerinde bir süredir boy gösteren Firefox, iOS için de geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülmüştü. Ancak market payı olarak henüz istenilen değerlere gelebilmiş durumda değil.

:: Mozilla Firefox, sizce Google olmadan ne kadar gelir elde edebilecek?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Mozilla, Google Olmadan da Kazanıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kazanit niye kazanmasin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox işletim sistemi biraz askıya alındı. Aslında mantığı çok hoş olan bir telefondu. Mobil siteleri uygulama gibi kullanabiliyordunuz. Diğer taraftan akıllı bir telefondan beklenen bütün özelliklere de sahipti..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  )))

 4. SDN Okuru dedi ki:

  12 senedir firefox kullanıyorum hiç şaşmadan…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox özgürlüktür. Hele ki karşısında Google gibi en gelişmiş takip sistemli bir dev varken gelir elde edebiliyorsa helal olsun.

" Mozilla, Google Olmadan da Kazanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla, Google Olmadan da Kazanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla, Google Olmadan da Kazanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "