Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak!


22 Ekim 2017 Pazar 11:00
Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak!

Mozilla, hangi cihazı kullandığınız fark etmeden sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini bir araya getiren karma gerçekliğin internetteki çalışma biçimini standartlaştırmak istediğini duyurdu. Şirket, uyumluluğu artırmak için çerçevelerin ve araç takımlarının birlikte çalışması gerektiğinin altını çiziyor.

Mozilla büyük karma gerçeklik adımı için çalışıyor!

Karma gerçeklik için yeni geliştirme programı ile cihazların, kulaklık setlerinin, çerçevelerin ve araç kitlerinin bir arada çalışmasına odaklanılarak, geliştiricilerin çeşitli araçları ve yayınlama yöntemlerini seçip kullanıcıları saran deneyimleri çevrimiçi ortama taşıması isteniyor.

Şirket, sanal gerçekliği standartlaştırmanın artırılmış gerçeklikten daha akıcı bir şekilde geldiğini belirtiyor. WebVR API; Firefox, Oculus tarayıcı, Samsung Internet ve Microsoft Edge ile birlikte geliyor. A-Frame ve ReactVR sanal gerçeklik çerçevelerinin de giderek popülerleştiği vurgulanıyor.

Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak!

Şu an için sanal gerçeklik aygıtları, masaüstü artırılmış gerçeklik aygıtları, iOS ARKit veya Android ARCore veya bağımsız artırılmış gerçeklik başlıklarının tamamında görüntülenebilen tek bir web sayfası yapmanın hiçbir yolunun olmadığına dikkat çekiliyor. Mozilla karma gerçeklik programı ile bu durumu değiştirmeyi kendine görev edinmiş durumda.

Şirket hem artırılmış hem sanal gerçeklik cihazlarında uygulamak üzere WebXR API taslağını sunuyor. WebXR, çeşitli aygıtlardaki ortak kavramları bir araya getiriyor. Hatta şirket, yakında App Store üzerinden sunacağı WebXR görüntüleyici uygulamasını da hazırlamakta.

Tarayıcılardaki 3 boyut desteğine içinse Firefox’un daha geniş 3 boyut desteğiyle evrileceği ve Servo kullanılarak bir 3 boyutlu mobil tarayıcı platformu geliştirilmekte olduğu mesajı veriliyor. Ayrıca bu platform, karma gerçeklik özellikli başa takılabilir ekranlar için de destek sağlayacak.

:: Bu konudaki görüşleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  2. 2 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  3. 3 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  4. 4 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  5. 5 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  6. 6 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  8. 8 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  9. 9 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme