Mozilla Para Basıyor!


04 Ocak 2007 Perşembe 14:00
Mozilla Para Basıyor!

Mozilla kuruluşunun yöneticisi Mitchell Baker, 2005 yılında elde edilen rekor geliri açıkladı: 52.9 milyon dolar! Bu paranın neredeyse tümünün Firefox’a entegre gelen Google, Yahoo vs. gibi arama motorlarında arama özelliği sayesinde kazanıldığını belirten Baker, önceki yıllara kıyasla ortaya çıkan bu büyük rakamın kuruluşu hayli memnun ettiğini belirtti.


Sizce Mozilla’nın paradan kulesi kaç katlıdır?

Bedava program yapmanın geliri
Mozilla’nın 2003 geliri 2.4 milyon dolar iken, 2004 yılında 5.8 milyon dolara çıkmıştı. 2005 senesinde gelen bu büyük artışın 2006 yılı içinde Firefox 2.0’ın yaygın kullanımıyla birlikte daha da arttığı tahmin ediliyor ancak 2006 gelirlerini öğrenmek için bir süre daha Mozilla’nın iç hesaplarını tamamlamasını beklememiş olasıdır.

Nereden nereye!

Mozilla ilk kurulduğunda sadece 10 çalışanı olan küçük bir firma görünümündeydi. Şimdiyse milyon dolarlarla oynayan dev bir kuruluş. Üstelik 52.9 milyon dolar kazandıkları 2005 yılında yaptıkları harcamanın ise sadece 8.2 milyon dolar olması büyük karlarının büyük masraflı riskler taşımadığını ortaya koyuyor.

Bilgi için: Mozilla
Yazar: Güçlü Aydoğdu
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Mozilla Para Basıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  -Lanet olsun içimdeki bu Mozilla sevgisine…

  -Bu kötü yorumlar, emperyalist eğitimin sonucunda, bilinçsiz şekilde yetiştirilmiş, Firefox’u çözememiş ve kapitalist düzenin çarkının dişleri arasında sıkışmış kişilere aittir…

  -Maalesef en kutsal internet devrimi için mozilla yazılımları, ilkelerle, prensiplerle değil; para ile gerçekleştirilip oluşturulabiliyor.

  -Bu tarayıcı ne böyle; masmavi, bundan sonra kimse burjuva tarayıcısı kullanmayacak.

  Mozilla’mıza, Firefox’umuza laf etmeyin 🙂 Vallaha ateş tilkisi dolanırsa size yanarsınız, Ateşi dünyayı sarmış durumda elbet sizide yakıcak……

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden Mozilla’yı kazandığı paradan dolayı kötü görüyorsunuz, sizden herhangi bir para talep etmiyorlar, ayrıca kullandığım tüm bilgisayarlarda IE7 çok fazla kasıyor, heleki bir kaç sekme açtıktan sonra. 4 yada 5 senedir Mozilla Firefox kullanıyorum sekmeler yüzünden kastığını ancak 20 sekmeden sonra görüyorum.
  Siz olsanız bir şirkette ücret almadan insanlar için her gün yazılım hazırlar mısınız. Mozilla bir sürü çalışanına ücret ödemek zorunda, bırakında kazansın.
  Mozilla bir çok ücretsiz yazılım sunuyor ama sefalet içinde şeklinde bir haber olsa daha mı hoşunuza giderdi.
  Ben kendi adıma çok sevindim inşallah kat kat fazlasını kazanırlar. Fazlasıyla hakediyorlar. Kötülemek istediğiniz biri varsa microsoft olsun, kullandığınız bilgisayarlarda sizi doğru dürüst çalışmayan IE ye mahkum ettiği için….

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  javasız bır sey yapmaları dılegı ıle …
  daha dogrusu jawasız bır ınternet dılegı ıle …

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft u ıslıklıyorum…..

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  o paralar sana helal Mozilla.
  harika bir browser oluşturmuşsun ayrıca yaptığın yazılımı herkese açmışsın daha ne olsun.
  Firefox forever!!!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  “dev bir sırket” muahahahah 50 mılyon $ cırosu olana dev sırket dersek; 320 mılyar $lık cırosu olan Exon’a ne dıyecez!?!!

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  keşke mozilla, bir linux dağıtımına da el atıp geliştirse. Eminim onu da ihya eder.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bu insanlar bu kadar parayı hak ediyorlar, mozilla kullanıyorum gayet de memnunum, uçakla tanışmış bir insanın rokete binmesi gibi bir şey bu bence. İnternet Explorer kullanıyordum ama Mozilla ile tanışınca internet explorer i unuttum. Bu insanlar her ne yapıyorlar doğrusunu yapıyorlar bence. Bedavaya menmun oluyorum daha ne olsun… Yaşasın Mozilla FireFox… 🙂

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  kazansınlar tabi

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı arkadşalarımız bedava açık kaynak kodlu yazılımdan kazanılan paraya laf söylerek Mozillayı kötülemiş. İlk önce onlara bir “Bravo” diyorum, Mozilla’ya ise bravo dememize gerek yok zaten herşey apaçık ortada, hakeden hakettiğini alıyor… Haketmeyen de haketmediğini alıyor…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  kazandıkları para bizim değil de gayet zengin google’ın cebinden çıktığına göre bu adamlara “hani bedavaydı yazılımlarınız” gözüyle bakmak yanlış. “bunlar para kazanıyorsa açık kaynak camiasına yardım etsinler” durumu da google için geçerli; onlar yardım ediyorlar sonuçta mozilla’ya, hem de para olarak görüldüğü üzere.. yıllarca microsoft’un kazandıklarına ses çıkarmayı akılcığının ucundan dahi geçirmeyip şimdi 50 milyon doları ilk defa birararda gören insanlara hayasız tekelci yaftası yakıştırmaksa sadece saçmalık!!!

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  firefox vazgeçilmezim
  istedikleri kadar para kazansınlar sonuçta işini iyi yapıyorlar ve onlar da insan hayatlarını sürdürmek için para gerek
  internet explorer firefox un yanından geçemez bir kere eklenti diye bişey yok be
  firefox u yayamak için de elimden geleni yapıyorum

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  walla çok iyi. bunu kesinlikle hakediyor. yükselişleri devam edecek…

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  yaw hakkaten… ufak ufak diğerlerinede el atsalarda… çekemeyenlerde iyice bi küplere binse ne güzel olur… 🙂 ihtiyazımız olan yazılımlarla ilgili anketmi yapıp yollasak :P….. neyse hayalin sınırı oplmaz… parçala mozillla 😀

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  annelerinin hak sütü gibi helaldir…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  helal olsun ıste yenı dunyada bedava oalrakta para kazanıldgının kanıtı. tvye paramı verıyoruz ızlemek ıcın artık ınternette hersey bedava oluca.

  Ayrıca ozgurluk ısteyenler para kazanamaz mı ?
  ne ılgııs var ozgurluk demek parasızlıkmı demek.
  acık kodlu yazılımı destekleyeneler aprası olmayanlarmı. bu oparayla ılgılı degıl kulturle ılgılı bence

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun. Yorumları okurken bir hayli güldüm. 🙂 Öyle bir grup yaşıyor ki ülkemizde sırf muhalefet için varlar. Pardus çıkar, “bir sürü eksiği var vs vs” derler, para vermeden kullandıkları bir yazılım reklam vb gelir kaynaklarından ellerine geçen parayı açıklar, ” neden diğer açık kaynak kodlu programlara yardım etmiyorlar, zaten bir sürü eksikleri var” derler. Komiksiniz arkadaşlar. Çok komiksiniz. Sorması ayıp siz ne yaptınız bu güne kadar?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  helal olsun adamlara işi biliyolar bende firefox kullanıyom asla explrere donmem….

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  en iyisini onlar yaptı bravo

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bir mozilla firefox kullanıcısı olarak 52,9 milyon dolardan hakkıma düsen kar payını istiyorum 🙂

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal Olsun…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  aslında bunu bill amcanın gözüne s*kmak lazım

  k

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında akıllıca bir yöntem. Programı bedava veriyor ama benim üzerimden para kazanıyor çünkü şu anda ben de firefox’un açılış sayfasını kullanıyorum.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın özgür yazılımlar 🙂

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana ücret istemeden enfes bir borwse, enfes bir ftp programı ve enfes bir mail client sunan bir firma keşke daha çok kazansa. çünkü unutmamak lazım bi kamyon para isteyip adam gibi çalışan os veremeyenler var bu dünyada.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Mozilla bunu fazlasıyla hakediyor, helal olsun.
  gerçi o parayı alıp yiyeceklerini hiç sanmıyorum.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  “Bu kadar para kazanıyorlar hala eksiklik var. Onu geçtim madem bu kadar paranız var diğer açık kaynak kodlu yazılımlara yardım edin”

  Microsoft ne kadar para kazanıyor ve ne kadar eksiklik var onu da bir gözden geçirin lütfen. Bu kadar kapsamlı hiçbir yazılımın 100% mükemmel olmasını bekleyemezsiniz ancak ellerinden gelenin en iyisini yapmadıklarını söylemek zor. Diğer açık kaynak kodlu yazılımlara yardım edip etmemek de onların insiyatifine kalmış bir durum elbette, ama hala eksiklikleri olduğu yönünde eleştirilirken kendi yazılımlarını iyileştirmek yerine diğerlerine el atmayı seçeceklerini tahmin etmiyorum.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  “hah özgürlükten bahsedenlere bak hele

  para içinde yüzüyolar”

  Bence yanlış bir düşünce içindesiniz çünkü onların sağladığı özgürlük size sağlanmış bir özgürlüktür. Kazandıkları para yüzünden suçlanamazlar. O parayı onlara vere Microsoft örneğinde olduğu gibi kullanıcılar değil, kullanıcıların reklamlarını görmesini isteyen şirketlerdir. Size açık kaynak koduyla ücretsiz yazılımını bu kalitede sunmaya devam eden bir şirket size özgürlüğünüzü kazandırmaya çalışıyordur ve ayakta alkışlanmalıdır diye düşünüyorum.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz de mi açık kaynak kodlu programlar yapsak acaba 😀

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Ãœcretsiz yazılım da fazlaca kazandırıyormuş demek. Başkalarına ders ve tecrübe olsun.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun abilerime, topak topak et olsun. Hak ediyorlar bence. Bu kadar güzel ve bedava ürünleri için. Şahsen Firefox ve Thunderbird benim için vazgeçilmezler.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar para kazanıyorlar hala eksiklik var. Onu geçtim madem bu kadar paranız var diğer açık kaynak kodlu yazılımlara yardım edin

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft utansın işte

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  hah özgürlükten bahsedenlere bak hele

  para içinde yüzüyolar

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  iyiyi:D

" Mozilla Para Basıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla Para Basıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla Para Basıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!