Okunma

Mozilla’dan Firefox Metro Açıklaması


14 Şubat 2012 Salı 09:00
Mozilla’dan Firefox Metro Açıklaması

Mozilla alışılmış Firefox‘un dışında yeni bir Windows 8 uyumlu Firefox daha hazırlamayı planlıyor. Firefox’un bu Metro versiyonunun dokunmatik özelliğiyle birlikte tablet ve PC’lerde kullanıma sunulacak olması aslında oldukça akıllıca bir hamle.

Çünkü Windows 8‘in iki farklı uygulama tipine sahip olacağını göz ardı etmemek gerek. Metro sürümüyle birlikte özellikle tabletler başta olmak üzere birçok PC’de de karşımıza çıkacak olan Windows 8’e uyumlu bir tarayıcı geliştirmek, büyük firmalar tarafından neredeyse zorunlu olarak görülüyor.

Dokunmatik ekranların dostu olan Windows 8 ile uyumlu bir tarayıcı hazırlanmazsa, Firefox‘un diğer tarayıcılara oranla oldukça geride kalacağını ve pazar payı kaybına uğrayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mozilla‘nın 2012 strateji ve planlarında yer alan bilgiler sayesinde ortaya çıkan Firefox Metro sürümü hakkında firmadan bazı açıklamalar da yapılmış.

Yayımlanan 2012 strateji ve planlarında yer alan notta, “Windows 8‘in iki farklı uygulama tipini destekleyeceğini biliyoruz. Bu tiplerden ilki oldukça basit ve Windows 7‘ye çok benziyor. Yani normal Firefox‘u bu tipte tasarlamamız gerekiyor.”

“Diğer uygulama tipi ise Metro arayüzü ile birlikte geliyor ve klasik tipe oranla çok daha karmaşık. Yeni bir arayüz olduğundan Mozilla’nın Metro ile entegrasyonunu da sağlamamız gerekecek.” sözleri yer aldı.

:: Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Mozilla’dan Firefox Metro Açıklaması”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Opera

  2. SDN Okuru dedi ki:

    dokunmatik erkanlar yayginlasirsa tabletler tekrar ragbet görmeye ultrabooklar geri düsmeye baslamazmi acaba.

" Mozilla’dan Firefox Metro Açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla’dan Firefox Metro Açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla’dan Firefox Metro Açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "