Okunma

MS Live Serisi Yine Yenileniyor


06 Kasım 2007 Salı 22:00
MS Live Serisi Yine Yenileniyor
Daha güzel bir haber ise uzun süredir beta aşamasında kalmış olan ürünlerin bu betalıklarının son bulması. Bir önceki beta paketinin ardından, tam sürüm olarak karşımıza çıkacak programlar Live Photo Gallery, Writer, Parental Controls, SkyDrive, Messenger, Events ve Hotmail olacak. Takvim ve ajanda özelliklerini içinde barındıracak olan Live Calendar ise muhtemelen bir sonraki paketin içerisindeki yerini alacağa benziyor.

Microsoft’un Live paketini asıl çıkarma amacı Google Pack‘e rakip olmasının yanı sıra Windows XP‘ye Vista görünümlü uygulamalar eklemek. Eskiyen işletim sistemini bu tip uygulamalarla görsel olarak daha iyi hale getirecek gibi görünüyor. Özellikle Photo Gallery ve Mail yazılımlarının arayüzlerindeki geliştirmeler ile birlikte kendinizi neredeyse Vista kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Windows Live paketinin içerisindeki uygulamaları kısaca tanıtmak gerekirse;

Live Mail

Microsoft Office ile birlikte gelen Outlook ve Windows işletim sistemi ile birlikte standart uygulama olarak gelen Outlook Express‘in yerini almaya aday, özellikle günlük kullanım için iyi bir seçim diyebileceğimiz bir yazılım. Daha önce de bahsettiğimiz gibi arayüzünün geliştirilmiş olması yani şeffaf ve yuvarlak hatlara sahip olması sayesinde kullanımınıza ayrı bir keyif katmasının yanında hızı ile etkiliyor.

Live Photo Gallery

Google’ın ünlü ve oldukça ayrıntılı özelliklere sahip Picasa‘sına karşılık olarak geliştirildiğini düşündüğümüz Live Photo Gallery fazla ayrıntılı özelliklere sahip olmasa da, hızı ile göz dolduruyor. Picasa’ya göre daha hızlı çalışan yazılım eğer Picasa’ya çok alışmadıysanız diğer yazılımlara ihtiyacınızı oldukça azaltacaktır. Yani standart bir kullanım için en ideal ve ücretsiz çözüm olarak değerlendirilebilir.

Live Writer

Yazılım ile birlikte Windows Live Spaces kullanıcıları rahatça bütün işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra blog İYS’leri de destekliyor: WordPress, Movable Type, LiveJournal ve Blogger. Bu servislere otomatik bilgi girişi gibi ayarlarınızı yaparak yeni giriş yapma ve düzenleme işlemleri oldukça kısa zamanda halloluyor. Blog’larla çok uğraşan birisi için mükemmel bir yazılım diyebiliriz.

Live SkyDrive

Microsoft’un ücretsiz online depolama servisi olan SkyDrive‘a ücretsiz olarak 500 MB‘a kadar ücretsiz dosya depolayabiliyorsunuz. Tabii dosya boyutlarında da sınırlamalar mevcut, tek bir dosya en fazla 50 MB olabiliyor. Ayrıca muhtemelen beta olmasından dolayı Hotmail, MSN Messenger ve Live Space ile arasında bağlantı sorunları yaşanabiliyor.

Live Messenger

Hayatımızın önemli parçalarından biri olan Messenger’da sıra: öncelikle arayüzdeki değişimi ön plana çıkıyor. İkinci ilgi çeken nokta ise MSN Messenger‘ın artık eskisine göre çok daha hızlı çalışıyor olması. Hafızada kapladığı yer konusunda yine küçük bir artış söz konusu olsa da, mesajlaşma ve diğer işlemlerde daha kararlı çalıştığı söylenebilir.

Kıssadan hisse; Google, Yahoo ve Microsoft arasındaki ciddi rekabetin güzel meyvelerini yemeye başlamıştık ve artık yeni çıkacak tam sürümleri ile birlikte hayatımıza tamamen dahil edebileceğimiz hale geliyorlar. O zaman hep birlikte diyoruz ki, bizi daha fazla şaşırt Microsoft…

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “MS Live Serisi Yine Yenileniyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    tesekkurler Bence Microsoft Google’ın Altında Kalmaz… Microsoft buyuk bi şirket basarılarınn devamını diliyoruz 🙂

" MS Live Serisi Yine Yenileniyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MS Live Serisi Yine Yenileniyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MS Live Serisi Yine Yenileniyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "