Okunma

MSI X-Slim X340 İnceleme


23 Haziran 2009 Salı 08:09
MSI X-Slim X340 İnceleme

Dizüstü bilgisayar satışları artık masaüstü modellerle kafa kafaya geldi. Hafif ve taşınabilir olmaları sayesinde artık insanlar büyük ve hantal masüstü modeller yerine dizüstü bilgisayarları tercih eder oldular. Masaüstü bilgisayarların verdiği performansı bu tip modellerden alabilmek pek mümkün olmasa da, kullanıcıların asıl beklentisi bu yönde olmadığı için bu durum pek sorun teşkil etmiyor.

Dizüstü bilgisayarların gösterdiği performans, hafiflikleriyle ters orantılı oluyor. Yani bir model ne kadar hafifse ondan performans açısından beklentileriniz o kadar az olmalı. Ancak her geçen gün gelişen teknoloji bu kuralı yavaş yavaş bozuyor.  Özellikle Intel’in geliştirdiği yeni CULV (Consumer Ultra Light Voltage) işlemciler sayesinde performanstan çok fazla ödün vermeden çok hafif ve küçük boyutlarda dizüstü bilgisayarlar yapılabiliyor.

MSI’ın düşük voltajlı (ULV) sınıfına dahil olan X-Slim serisinin X340 adlı üyesi de hem boyutları hem de boyutlarına göre gösterdiği performansla dikkat çeken ürünlerden. Gerçekten çok ince ve şık bir yapıya sahip olan bu modeli sizler için inceledik.

Dış tasarım

MSI X-Slim X340’ı MacBook Air ile karıştırmanız büyük bir olasılık. Gerçekten de iki ürünü yan yana koyduğunuzda aradaki farkı hemen fark etmeniz kolay değil.  En kalın yeri 19,8 mm olan ürün neredeyse ince bir defter kalınlığında ve sadece 1.3 kg ağırlığında. Bu özellikleri ile X-Slim X340 “sözde” taşınabilir olan dizüstü bilgisayarlardan çok daha kullanışlı. Ürünün MacBook Air’den daha hafif olduğunu da belirtelim.

Dış kısmı tamamıyla plastikten yapılmış olan ürün ilk bakışta gözünüze çok sağlam gözükmeyebilir. Ancak görünüşe aldanmamak lazım. Dış kısmı sert plastikten olan X340’ın kapağında bulunan MSI logosu sade tasarımda hoş bir detay olarak göze çarpıyor.

İç kısma geldiğimizde ise klavyenin bulunduğu bölümün gayet sağlam olduğunu görüyoruz. Bu bölümü hiçbir şekilde bükmek mümkün değil. Ancak, ekranın bulunduğu kısmın biraz daha esnek bir yapıya sahip olduğunu belirtmek gerek.

Donanım ve özellikler

MSI X-Slim X340’ın kalbini Intel Core 2 Solo U3500 işlemcisi oluşturuyor. Intel’in dizüstü modeller için geliştirdiği tek çekirdekli bu model 1.4 GHz frekansta çalışıyor. Intel Cantiga GS45 yonga setini bünyesinde barındıran üründe 2 GB 800 MHz DDR2 bellek bulunuyor. X340’ta ayrıca 320 GB’lık sabit disk var.

13,4 inçlik ekranın görüntü kalitesinin gayet iyi olduğunu söylemek mümkün. 16:9 en boy oranına ve en yüksek 1366×768 çözünürlüğe sahip olan ekran renk, parlaklık ve yatay görüş açısı konularında gerçekten iyi bir kalite sunuyor.  Dikey görüş açısında ise biraz sorun olsa da bu göz ardı edilebilir.

Ekranın görüntü kalitesi iyi olsa da, cihazı masaüstünde fişe takılı olarak kullandığınız anlarda 13,4 inçe mahkum olmak zorunda değilsiniz. X340’ın üzerinde bulunan D-Sub ve HDMI çıkışları sayesinde isteğinize göre uyumlu televizyona veya monitöre bağlayabilmeniz mümkün. Ancak  bu iki çıkışı aynı anda kullanmak mümkün değil.

Bunların dışında iki adet USB 2.0 ve bir adet Gigabit Ethernet portları bulunan üründe SD, SDHC ve MMC biçimli hafıza kartlarına destek veren bir kart okuyucu da bulunuyor.  Üründe her hangi bir optik okuyucunun olmaması bir eksi olarak kabul edilebilir ancak hafiflik, ufak boyutlar ve pil ömrü için bazı fedakarlıklar yapmak gerek.

Performans

MSI X-Slim X340 oyun ya da yüksek performans gerektiren uygulamalar için tasarlanmış bir ürün değil. Bu yüzden bu cihazla oyun oynamak istiyorsanız, bunda pek başarılı olacağınızı sanmıyoruz. Call of Juarez ile yaptığımız testte  X340 ortalama 1,4 FPS verebildi.

Call of Juarez testi ile ürünün performansı hakkında çok sağlıklı bir veri elde etmek mümkün değil. PCMark Vantage ile yapılan testler ürün hakkında daha iyi fikir veriyor.

{GRAPH::141}

Sonuçlara baktığımızda X-Slim X340’ın kendi sınıfından beklenen performansı gösterdiğini görebiliyoruz. X340 vaat ettiği her şeyi yapabilecek güce sahip.

Klavye ve touchpad

MSI, ufak boyutlara rağmen X-Slim X340’a tam bir klavye tuş takımını sığdırmayı başarmış. Ancak klavyenin kullanılabilirlik açısından bazı sorunları var. Özellikle sağ tarafta bulunan tuşlar çok sıkışık duruyor. Enter, Backspace ve Sağ Shift tuşlarının boyutlarının küçük olduğunu söylemeliyiz. Bu durum kullanım açısından zorluk yaşatıyor.

Klavyenin genel yapısı da sınıfı geçemiyor. Uzun bir yazı yazmak istediğinizde tuşların tepkisine alışmak gerçekten çok zaman alıyor. Bazı tuşlar gerekli hissi verirken bazılarının sanki basılmıyor gibi olması kullanımı zorlaştırıyor. Bu iki sebepten dolayı X-Slim X340’ın klavyesine alışmanız zaman alabilir.

Klavyenin tuşlarının da pek sağlam gözükmediğini belirtmek gerek fakat bu sağlam olmadığı anlamına gelmiyor. Tabii yine ağırlığı azaltmak için hafif malzeme kullanmak gerektiğinden buna katlanmak zorundayız.

Klavye ile ilgili söylenebilecek iyi şeyler de var elbette. Üründe bulunan kısayol tuşlarının kullanımı kolay ve yerleri gerçekten iyi ayarlanmış. Sağ ve sol yön tuşları ses seviyesini ayarlamaya yararken, parlaklığı da yukarı ve aşağı yön tuşları ile ayarlayabiliyorsunuz.

Touchpad’e gelecek olursak MSI’ın burada iyi bir iş yaptığını söyleyebiliriz. Kullanımı gayet rahat olan touchpad ürünün yapıldığı plastik ile aynı yapıya sahip. Sadece el konulan yerin seviyesinden biraz aşağıda duruyor. İlk kullandığınızda duyarlılıkta sorun yaşayabilirsiniz, ancak bunun sebebi ürünün standart olarak  düşük duyarlılık ayarına sahip olması. Bunu kendinize göre değiştirince sorun yaşamıyorsunuz. Touchpad’in bir eksi yönü varsa, o da parmak izinizin zaman zaman üzerinde kalması olabilir.

Eğer touchpad kullanmaya alışık değilseniz cihazla beraber gelen USB fareyi de kullanabilirsiniz.

Pil

Dizüstü bilgisayarların belki de en önemli özelliklerinden biri pil ömrüdür. Taşınabilirlik kavramını tamamlayan etkenlerden olan pil ömrü az ise o dizüstü bilgisayar için kullanışlı diyebilmek zordur.

MSI burada, bu kadar ince bir üründe gerçekten yapabileceğinin en iyisini yapmış diyebiliriz. Cihazda bulunan 4 hücreli Lithium-Ion pilin 2150 mAh’lik kapasitesi var. Bu kapasitenin çok yüksek olduğunu söyleyemeyiz fakat pilin gösterdiği performans hem buna, hem de boyutlarına rağmen gerçekten başarılı.

MobileMark 2007 ile yaptığımız verimlilik testinde ürün 153 dakika boyunca çalışmayı başardı. Verimlilik testi, ofis uygulamaları ve benzeri programlarla harcanan gücü ölçmeye yarıyor. Bu da demek oluyor ki X-Slim X340 ile 2,5 saat boyunca şarja ihtiyaç duymadan işlerinizi halledebilirsiniz.

Cihazın üzerinde optik sürücü olmadığından bir DVD takıp, onu ne kadar izleyebileceğinizi ölçmek mümkün değil. Ancak yine de bir fikir vermesi açısından DVD sürücüyü harici olarak bağlayıp da yaptığımız MobileMark DVD testinde ürün 117 dakika boyunca çalışmayı başardı. Yani X340 ile 1,5-2 saatlik bir filmi şarj gerektirmeden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Sonuç

MSI X-Slim X340 kendisinden beklenen birçok şeyi başarıyla yerine getiren bir ürün olmuş.  Sadece şık dış tasarımı, inceliği ve hafifliği ile bile tercih edilebilecek bir ürünken aynı zamanda sahip olduğu özellikler ve performansı ile de şıklık ve işlevselliği bir potada eritmeyi başarıyor.

Cihazın bazı sorunları yok mu? Elbette var. Zaten hiçbir ürün için sorunsuz demek mümkün değil. X340’ın en çok göze batan sorunu klavyesinin çok kullanışlı olmaması. Ancak yine de bu bir alışma meselesi. Alışma sürecini tamamladıktan sonra bu sorunların varlığını bile unutabilirsiniz.

Sonuç olarak, hem hafif, hem şık, hem de işinizi görecek bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız MSI X-Slim X340 sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Teknik özellikler


-İşlemci: Intel Core 2 Solo U3500 1,4 GHz
-Yonga seti: Intel Cantiga GS45
-RAM: 2 GB 800 MHz DDR2
-Sabit disk: 320 GB Fujitsu MHZ2320BH GG2
-Ekran: 13,4 inç (1366×768)
-2 x USB 2.0
-Gigabit Ethernet
-D-Sub, HDMI çıkışları
-4 hücreli 2150 mAh pil
-USB Fare
-Kalınlık: 19,8 mm
-Ağırlık: 1,3 kg

Bilgi için: MSI Türkiye
Web: www.msi.com.tr
Fiyat: 899 USD + KDV

:: Ürünü satın almak ve güncel fiyata ulaşmak için buraya tıklayın.

:: MSI X-Slim X340 sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir ürün mü?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “MSI X-Slim X340 İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    benb zaten hp compaq bir model kullanıyorum 15.4 inc boyutunda incelik aynı ama ağır çokta şık 2 yıl önce aldım yeni değil ki bu 🙂

" MSI X-Slim X340 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MSI X-Slim X340 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MSI X-Slim X340 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "